KADINLARDA İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNUN 7 BELİRTİSİ NEDİR?

İdrar yolu enfeksiyonları özellikle  anatomik yapılarından dolayı kadınlarda sık görülen bir enfeksiyon türüdür. Tüm yaşamları boyunca kadınların %50’si en az bir kez idrar yolları enfeksiyonu tedavisi geçirdiği saptanmıştır.

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonun 7 belirtisini aşağıda bulabilirsiniz.

1-İdrar yaparken ağrı, sızı:

İdrar yapma sırasında ağrı veya yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonu veya mesanede bir enfeksiyon ve bakteri varlığının ilk belirtisidir. Bununla birlikte,bu şikayetlerin devam etmemesi, tam bir idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğiniz anlamına gelmez. Sadece bir kez ağrı veya yanma hissederseniz ve başka bir belirti veya bulgu mevcut değilse, vücudunuzun bakterileri temizlediği anlamına gelir ve muhtemelen endişelenmenize gerek yok demektir.

2-İdrar sonrası rahatlama hissinin olmaması:

Sık idrara çıkma bir idrar yolu enfeksiyonunun ana göstergelerinden biridir. İdrar yolu enfeksiyonu dolu bir mesaneye sahip olduğunuzu hissetmenizi sağlayabilir, ancak tuvalete gittiğinizde sadece damlar tarzda idrar yaparsınız. Sık sık  tuvalete gitme ve rahatlama hissinin az olması ya da hiç olmaması dikkat edilmesi gereken işaretlerdir.

3-İdrar renginin koyu, kırmızı ve bulanık olması:

İdrarınızın rengi, enfeksiyonun olup olmadığı hakkında size bilgi verebilir. Sarı veya açık renkli idrar endişelenmenize gerek olmadığını gösterir. Bulanık, kırmızı veya kahverengi idrar enfeksiyonun belirtileridir. Pancar gibi bazı yiyeceklerin ve bazı ilaçların idrarınızın rengini değiştirebileceğini unutmamalısınız.

4-İdrarda koku:

Güçlü ve keskin bir koku, yaygın bir idrar yolu enfeksiyonu belirtisidir. Bununla birlikte, bazı yiyecekler idrarınızın kokmasına neden olabilir. İdrarınız birkaç kez idrara çıktıktan sonra hala kokuyorsa veya bulanık veya kırmızı, kahverengi renk mevcutsa doktorunuza başvurma vakti gelmiştir.

5-Karın ağrısı:

Özellikle yaşı daha ileri kadınlar, idrar yolu enfeksiyonu geçirdiklerinde kramp, baskı veya karın ağrısı yaşayabilir.  Bu semptomları genellikle görmezden gelmek ya da başka bir şeye atfetmek kolaydır, ancak şikayetlerinize dikkat etmeli ve geçmiyorsa doktorunuza başvurmalısınız.

6-Aşırı halsizlik:

Her tür enfeksiyonda olduğu gibi idrar yolu enfeksiyonlarında da vücut bir şeylerin yanlış olduğunu tespit eder ve diğer koruyucu önlemlerin yanı sıra, yorgunluğa neden olabilen interlökinlerin ve beyaz kan hücrelerinin salınmasını tetikler.

7-Ateş:

Ateş, enfeksiyonun daha ciddi hale geldiği ve böbreklere yayıldığının bir işareti olabilir. 38 ° C’nin üzerinde ateşiniz varsa veya üşüme ya da gece terlemesi yaşıyorsanız tıbbi yardım almanız gerekir.

İdrar yolu enfeksiyonu tanısı ve tedavisi için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

İdrar kültürü nedir? Neden önemlidir? 

İDRAR KÜLTÜRÜ NEDİR?NASIL YAPILIR?

İdrar tahlili ne anlama gelir?

İDRAR TAHLİLİ NEDİR VE NEDEN ÖNEMLİDİR?

İdrarda kan neden olur? 

İDRARDA KAN NEDEN OLUR?

Bunu da Okuyun

AŞİL KOPMASI NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Aşil tendon rüptürü olarak adlandırılan,  baldırın arkasındaki kasları topuk kemiğine bağlayan güçlü lifli kordonun (aşil ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.