İDRAR KÜLTÜRÜ NEDİR?NASIL YAPILIR?

İdrar yollarında enfeksiyona neden olan ajanı,bakteri konsantrasyonunu belirlemek ve tedavide kullanılacak ilaçları belirlemek üzere yapılan teste idrar kültürü ve antibiyogram testi adı verilir.

İdrar yolu enfeksiyonu(İYE) şüphesi olan kişilerde bu test yapılır.

İdrar yolu enfeksiyonu nedir? Belirtileri nelerdir? 

İYE nedeni en sık olarak hastanın kendi bağırsak florasından kaynaklanan bakterileridir ve bu bakteriler içinde en sık etken E.coli‘dir.

İdrar kültürü nasıl alınır?

İdrar kültürü için idrarın steril(temiz) idrar kaplarına yapılması gerekir. Doktorunuz sizden idrar kültürü yaptırmanızı istediğinde laboratuvar çalışanları tarafından size bir kap verilecek ve idrarı nasıl yapmanız gerektiği anlatılacaktır. Laboratuvarda sizden orta akım idrarı vermeniz istenecektir.

Orta akım idrarı nedir? Önemi nedir?

Alınan  idrarın diğer bakterilerle kirlenmemesi için (özellikle genital bölgede ve uretrada bulunan bakterilerle) ilk gelen idrar tuvalete yapılır ve sonra gelen idrar kaba yapılır. Geri kalan idrar tekrar tuvalete yapılır. Bunun amacı gerçekten enfeksiyona neden olan bakterileri diğer bakterilerden ayırt edebilmektir.

İdrar kabının içine el değdirilmez, mümkün olduğunca kapağı kısa süreli açık tutulur ve en kısa zamanda laboratuvara teslim edilir.

İdrar kültürü nasıl yapılır?

Laboratuvara gelen idrar steril bir öze yardımıyla besiyeri adı verilen bakterilerin üremesi ve büyümesi için özel ortamlara ekilir.

Besiyerleri ne işe yarar?

37° C’de 18-24 saat bekletildikten sonra besiyerlerinde üreme olup olmadığı kontrol edilir. Bakteri üremesi görülen besiyerlerinde bakteriler önce tanımlanır ve isimlendirilir.

 

 

 

 

Disk difüzyon yöntemi

Daha sonra üreyen bakteri türüne göre ilaç duyarlılık testine (antibiyogram) alınır.

Çeşitli antibiyogram test yöntemleri vardır. Bunlardan en sık kullanılan Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemidir.

Bunun dışında MİK belirleyen sıvı, agar ve gradiyent yöntemleri ve otomatize yöntemler mevcuttur.

Antibiyogram sonucunda duyarlı olarak yazan antibiyotikler tedavide kullanılabilecek olan antibiyotikleri ifade eder ve doktorunuz bu rapora göre size kullanacağınız antibiyotiği reçete eder.

 

Bunu da Okuyun

TÜMÖR MARKERLARI (BELİRTEÇLERİ) NELERDİR?

Tümör belirteçleri kanserli hücreler veya vücudun diğer hücrelerinin kansere verdiği cevaba göre veya bazı iyi ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.