KALBİNİZ HAKKINDA DOĞRULAR VE YANLIŞLAR

Sağlıklı ve uzun bir yaşam için kalp sağlığımıza dikkat etmek en önemli unsurlardan biridir. Üzerine bir çok çalışma yapılan ve yazılar yazılan kalp sağlığıyla ilgili doğru ve yanlışları 8 maddede aşağıda bulabilirsiniz.

spor, egzersiz, kas sistemi1-Kalp sağlığınız için günde 1 saat egzersiz yapmalısınız.

Yanlış.  Fiziksel aktivite önemlidir ancak günlük olarak bir saat ayırmanız gerekmez.  Haftada en az 5 gün en az 30 dakika orta derecede etkinlik (bahçe ile uğraşma, yürüyüş, yoga veya kendinizi zorlamadan bisiklet sürme gibi) yeterlidir. Ayrıca haftanın 3 günü en az 25 dakika daha zor etkinlikler de (koşu, yüzme veya basketbol gibi) yapabilirsiniz.

 

kalp, ekg, kalp atisi2-Kalp krizi sırasında kalbiniz durur.

Yanlış. Kalbiniz kalp krizi sırasında da atmaya devam eder. Kalp krizinde kalbi oksijenle besleyen damarlarda tıkanıklık olduğu için kalp hasar alır. Kalp ancak kardiak arest denen aniden durma durumunda  atmaz.

 

lifli besinler

3-Lif ağırlıklı beslenme kolesterol düzeyinizi düşürebilir.

Doğru. Lif ağırlıklı beslenme kötü kolesterolünüzü düşürür ve kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabilir. Elyaf bitkilerden gelir: tahıl, meyve, sebze ve fasulye bunların başında gelir.

 

agri

 4-Çene veya bel ağrısı bir kalp krizinin işareti olabilir.

Doğru. Kalp krizinin en yaygın belirtisi göğüs ağrısı veya göğüste rahatsız hissidir, ancak her zaman bu belirtilerin olması şart değildir. Nefes darlığı, mide bulantısı, terleme veya baş dönmesi hissedebilirsiniz. Bazen kadınlar özellikle sırt veya çene gibi vücudun diğer bölgelerinde ağrı veya rahatsızlık hissedebilirler.

 

burger-cips

 5-Yüksek kolesterol sadece yediklerinize bağlıdır.

Yanlış. Birçok şey kolesterol düzeyinizi  etkiler. Genler  önemlidir. Ancak diyetle kolesterol düzeyinizi kontrol edebilirsiniz.  Doymuş yağ içeren gıdaları ve trans yağlarını kısıtlamak, yağlı et, tam yağlı süt ürünleri ve kızartılmış, işlenmiş gıdaları kesmeniz kolesterol düzeyiniz üzerinde etkili olacaktır.

 

tuz, tuzlusu, gargara

 6-Kalp sağlığınız için tuzdan uzak durun.

Doğru.Çok fazla tuz kalp hastalığı ve inme kadar yüksek tansiyon ile de bağlantılıdır. İşlenmiş gıdalardan ve restoran yemeklerinde çok fazla sodyum bulunur.

 

obezite

  7-Obezite kalp hastalığının en büyük riskidir.

Yanlış. CDC (Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi) verilerine göre kalp hastalarının %40’ı sedanter (hareketsiz) bir hayat süren kişilerdir. Obezite risk faktörü olarak %34 ile ikinci sırada. Diğer önemli risk faktörleri kontrol edilmeyen yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve sigara içicisi olmaktır.

 

kalp-sagligi

 8-Kalp hastalığı kadınlarda ölüm nedeni olarak meme kanserinden önce gelir.

Doğru. Kalp hastalığı ABD’deki kadınların 1 numaralı ölüm nedenidir. Üç kadından biri kalp hastalığından ölürken, yaklaşık 30 kadından biri meme kanserinden ölmektedir.

Bunu da Okuyun

AŞİL KOPMASI NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Aşil tendon rüptürü olarak adlandırılan,  baldırın arkasındaki kasları topuk kemiğine bağlayan güçlü lifli kordonun (aşil ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.