KENDİNİZİ SÜREKLİ YORGUN HİSSETMENİZİN 9 NEDENİ

 

yorgunlukUykusuzluk sizin enerjinizi tüketen tek etken değildir. Gün içinde yaptığınız veya yapmadığınız bazı şeyler kendinizi fiziksel ve mental olarak yorgun hissetmenize neden olur. Aşağıda kendinizi yorgun hissetmenize neden olan davranışları ve enerji kazanmak için yapmanız gerekenleri bulacaksınız:

1-Egzersiz yapmamanız:

Yorgun hissettiğiniz zaman bile egzersiz yapmaktan vazgeçmeyin. Yapılan araştırmalarda haftada 3 kez her seferinde en az 20 dakika egzersizin 6 hafta sonra kendinizi daha az yorgun ve daha fazla enerji dolu hissetmenizi sağlayacağını göstermiştir. Düzenli egzersiz kardiyovazküler sisteminizin daha etkin çalışmasını sağlayacak, oksijen ve besinlerin dokularınıza taşınmasını kolaylaştıracaktır. O yüzden kendinizi kanepeye atmadan önce sizi canlandıracak olan bir yürüyüşe çıkmanızı öneririz.

2-Yeterli su içmemeniz:

Su içmeme (dehidrasyon) kan hacminizin düşmesine yani kanın daha yoğunlaşmasına bu da kalbinizin daha az etkin olarak kan pompalamasına, oksijen ve besinlerin  kaslarınıza ve dokulara daha yavaş ulaşmasına neden olur.

3-Yeterli demirinizin olmaması:

Demir eksikliği kendinizi yorgun, halsiz ve zayıf hissetmenize neden olur. Demir eksikliği altta yatan bir hastalığa bağlı olabilir, bunun için doktorunuza muayene olmanız ve tedavi almanız gereklidir.

4- Mükemmelliyetçi olmanız:

Yaptığınız her işin kusursuz olmasını istemeniz ve bunun için çalışmanız kendinizi sürekli yorgun hissetmenize neden olabilir.

5-Pireyi deve yapan bir kişilik yapınızın olması:

Şefiniz sizi toplantıya çağırdığında bile aklınıza işinizden atılmak geliyorsa ve en ufak sorunları büyütüyorsanız hayat sizin için oldukça zor olacaktır. Anksiyete adeta sizi yerinizde zincirlenmiş gibi hissetmenize yol açar.  Bu tip düşüncelere karşı derin bir nefes alın, en kötüsü ne olabilir diye düşünün ve dışarı çıkın, yürüyüş, egzersiz yapın, bir arkadaşınızla dertleşin.

6-Kahvaltı yapmadan güne başlamanız:

Sağlıklı bir sabah kahvaltısı metabolizmanızı baştan canlandırmanızın en kolay yoludur. Sağlıklı ve enerji dolu olmak için sabah kahvaltınızı ihmal etmeyin.

7- Çok fazla abur cubur yemeniz:

Abur cubur yemek hem kan şekeriniz açısından hem de zararlı yağları vücudunuza almanız bakımdan sağlıksızdır ve sizin uzun vadede kendinizi yorgun hissetmenize neden olur.

8-Hayır demekte zorlamanız:

Başkalarına hayır demeyi başaramayan bir karakteriniz varsa bu sizin enerjinizi ve mutluluğunuzu azaltacaktır. Daha mutlu olmak için hayır demeyi başarın.

9-Karmakarışık bir ofiste çalışmanız:

Karışık bir masa sizin odaklanmanızı, etkin olarak düşünmenizi engelleyecek ve mental olarak daha fazla yorulmanıza neden olacaktır. Kendinizi daha iyi hissetmek ve yorgunluğunuzu biraz olsun atmak için işe masanızı toplamaktan başlayabilirsiniz.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.