ŞEKER HASTALIĞINI ÖNLEMENİN 6 YOLU

image

Hayatını değiştir, şeker hastalığına yakalanma riskini azalt.

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar obezite oranı arttığında şeker hastalığı(diyabet) görülme oranının da arttığını ortaya koymaktadır. Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ‘nin (CDC) diyabetle ilgili verdiği istatistiklere göre 2010 yılında 26 milyon olan diyabet hastası sayısının %12 artışla 29 milyona ulaştığını göstermektedir.

Hastaların %25’i kronik şeker yüksekliğinin yol açtığı kalp krizi, inme, böbrek yetmezliği, göz hastalıkları, ayak kesilmesi gibi komplikasyonlar gelişene kadar şeker hastası olduklarının farkına varmamaktadır ve Amerika’da yaklaşık 80 milyon yetişkin  diyabet hastalığı öncesi dönemde bulunmaktadır.

Hastaların çoğu hücrelerin insüline cevap vermediği insülin direnci ile karakterize tip 2 diyabet hastasıdır, tip 1 diyabette ise pankreas yeterli insülin üretemez. İyi haber ise tip 2 diyabetin engellenebilir olmasıdır. Yapılan bir çalışmada hayat tarzında yapılan değişiklikler ile diyabet gelişme riskinin %58’den %31’e indiği gösterilmiştir.

İşte şeker hastalığı gelişme riskini azaltmanız için yapmanız gereken 6  şey:

1-Fazla kilolarınızdan kurtulun. 

Kilolu olmak şeker hastalığı için en büyük risklerden biridir. Vereceğiniz her kilo risk oranınızı %16 azaltacaktır.

2-Bitki ağırlıklı düşük kalorili beslenmeye ağırlık verin.

Sebze ve meyveye ağırlık verip, doymuş yağ ve trans yağ içeren gıdalardan, şekerden uzaklaşmak diyabet riskinizi azaltacaktır.

3-Bol su için.

4-Hareketlenin.

Hareketsizlik diyabet riskini arttırır. Egzersiz hücreleri insüline karşı daha duyarlı hale getirir. Haftada 150 dakikalık egzersiz diyabet olma riskinizi azaltacaktır.

5-Stresinizi azaltın.

Vücudun strese cevap vermesi sonucu salgılanan hormonlar kan şekerinizin yükselmesine neden olur. Stresinizi azaltmak diyabet riskinizi azaltacaktır.

Stresinizi azaltmanın 10 yolu

6-İyi uyuyun.

Kronik uyku bozukluğu ve kalitesiz uyku obezite ve şeker hastalığı riskinizi arttıracaktır.  Yeterli uyumamanın vücudumuza verdiği zararlarla ilgili yazımızı okumanızı öneririz. Uyku bozukluğunuz devam ettiği takdirde doktorunuza başvurmalı ve profesyonel yardım almanız gereklidir.

Bunu da Okuyun

KULAK ÇINLAMASI NEDEN OLUR?

Kulak çınlamasına tıp dilinde tinnitus adı verilir. Yaygın olarak insanların yaklaşık beşte birinde görülen kulak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.