SODYUM POTASYUM ORANININ VÜCUDUMUZ İÇİN ÖNEMİ NEDİR?

 

sodyum potasyum pompası

Sodyum (Na) ve potasyum (K) insan vücudunda metabolik süreçlerde önemli rol oynayan elementlerdir. Sodyum ve potasyum kan basıncının düzenlenmesinden bir çok vücut fonksiyonunun gerçekleşmesine kadar vücudumuz için önemli olan aktivitelerde  rol alırlar. Bu iki elementin vücuda giren miktarları önemli olduğu kadar birbirlerine oranları da önemlidir.

Sodyum ve potasyumun vücuttaki rolü nedir?

-Sinir sinyallerinin iletimi için gerekli  olan elektriksel potansiyeli oluşturmak için sodyum potasyum pompası gerekli ve önemlidir. Kas kasılmasından kalp atım hızına kadar etkileri vardır.

-Böbrek fonksiyonları için gereklidirler.

-Sıvı dengesini düzenler, kalp damar sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlarlar.

-Vücudun asit baz dengesini düzenlerler.

Sodyum potasyum oranı nedir?

Sodyum ve potasyumun özellikle kalp üzerinde tam tersi etkileri vardır. Tuz alımının artması dolayısıyla sodyum alımı kan basıncını arttırırken, potasyum sodyumu hücre dışına çıkarır ve böylece hücre içinde sıvı birikimini önler. Yüksek potasyum düzeyleri kan damarlarının gevşemesini ve dolayısıyla kan basıncının düşmesini sağlar.

Ayrıca düşük sodyum, yüksek potasyum oranı böbrek hastalıklarına karşı koruyucudur.

Hücre içindeki sodyum sıvı dengesini bozar ve fazla su seviyesi kalbe baskıyı arttırır. Bunu engellemek için potasyum alımının arttırılması tavsiye edilir. Vücutta potasyum seviyesi arttıkça sodyumun  da dışarı atılımı artar.

Yapılan araştırmalar yüksek sodyum alımının yanında potasyum alımının azalmasının kalp krizi ve felç(inme) geçirme riskini arttırdığını göstermiştir.

Aynı zamanda sodyum potasyum oranının bozulması osteoporoza ve böbrek taşına neden olabilmektedir.

Sonuç olarak sağlıklı bir vücut için tuz alımını azaltmak ve potasyumu arttırmak oldukça önemlidir.

Potasyum açısından en zengin 15 besin

Bunu da Okuyun

YÜKSEK TRİGLİSERİT DÜZEYİNİ DÜŞÜRMENİN DOĞAL YOLLARI

Trigliseritler kanda yağ taşıyan parçacıklardır. Şeker (karbonhidratlar) ve diyetle alınan yağlardan  kaynaklanır ve ayrıca karaciğerde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.