STRESİNİZİ AZALTMANIN 10 YOLU

stres2

Stres günümüz modern dünyasında hem ruh sağlığımızı hem de vücut sağlığımızı etkileyen fizyolojik ve psikolojik olarak üzerimizde bir baskı hissetmemize neden olan bir durumdur. Stresle başa çıkmak çok kolay olmasa da hepimizin yapabileceği bazı şeyler vardır.

İşte aşağıda stresimizi azaltmamıza yardımcı olabilecek 10 yol: 

1-Değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabul edin. Hayatta değiştirebileceğiniz ve değiştiremeyeceğiniz şeyler vardır. Gerçekçi olmanızda fayda vardır.

2-Arkadaşlarınızı iyi seçin. Arkadaşlar her zaman önemlidir ama strese karşı bizi güçlendiren ve yaratıcı çözüm yolları bulmamıza yardım eden kişiler olmaları daha önemlidir.

3-Stresinizi azaltacak yerlerde bulunmaya çalışın. Çevrenizde bulunan duvarın rengi, döşeme ve mobilyalar bile stresinizi azaltabilir. Mavi ve yeşil renk stresinizi azaltan pozitif renklerdir.

4-Durun ve kendinizi gözlemleyin. Kızgınlık, tükenmişlik ve uykusuzluk stres belirtileridir. Bu belirtilerin farkında olmak strese karşı savaşmanızda size yardımcı olacaktır.

5-Mizah anlayışınızı geliştirin. Kendi kendinize bile gülmek stresinizi azaltacaktır. Mizahınızı geliştirmeye çalışın, bırakın yüzünüz gülmekten kırışşın.

6-Kararlar alın. Kararsızlık stresi arttırır. Karar alıp ve bunu uygulamaya koymanız kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

7-Her şeye evet demeyin. Her şeye evet demeniz veya her projede yer almaya çalışmanız kontrolü kaybetmenize ve stresiniz artmasına yol açabilir.

8-Organize olun. Organize olmamak da stresinizi arttıran bir başka nedendir. Organize olmak sonucun ne olacağını tahmin edebilmek demektir ve bu da stresinizi azaltır.

9-Beklenmeyen durumların çözümü için zaman ayırın. Bir krizi çözmek ve çözüm yolları bulmaya çalışmak zaman gerektirir. Bu gibi durumları görmezden gelip ertelemeyin. Çözüm için kendinize zaman ayırın. 

10-Stresi bir öğretici olarak kullanın. Bir kriz çıktığında durun ve bu durumu daha iyi hale nasıl getirebileceğinizi düşünün. Stres sizin öğretmeniniz olsun, bu sizin daha soğuk kanlı olmanızı sağlayacak ve stresinizi azaltacaktır.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.