İNSAN GÖZÜ HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ 20 İLGİNÇ GERÇEK

İnsan gözünün bilgimizin % 80’den fazlasına katkıda bulunduğu ve beyin gücünün yaklaşık %65’ini kullandığına inanılmaktadır. Karmaşıklığı açısından gözümüz beynimizden sonra ikinci sırada bulunan organımızdır.

İşte aşağıda insan gözü hakkında bilmediğinizi düşündüğümüz 20 ilginç gerçek:

hapsurmak1-Gözlerimiz açık şekilde hapşırmak imkansızdır.

 

 

 

 

 

 

 

mavi goz, blue eye2-Dünya nüfusunun %8’i mavi gözlüdür fakat mavi gözlüler mavi pigmente sahip değildirler. Mavi gözün nedeni melanin pigmentinin azlığı veya yokluğudur. Mavi gözlü insanların karanlıkta daha iyi gördüğüne inanılır.

 

 

 

green-eye3-Yeşil göz rengi insanlarda en az görülen renktir. Yeşil gözlü olma oranı %2 ‘dir.

4-İris göz rengini veren tabakadır. İrisin rengi, irisin arkasındaki epitelde biriken pigment miktarına bağlıdır. İris, tıpkı parmak izi gibi her insanda farklıdır.

 

5-İnsan gözü aslında sadece kırmızı, mavi ve yeşil renkleri görür. Diğer renkler bu üç rengin kombinasyondur.  Gözler yaklaşık 10 milyon farklı renk tonunu ayırt edebilir.

6-Göz kasları insan vücudunun en aktif kaslarıdır. Sürekli çalışırlar ve uyku anında bile (REM evresinde) daha hızlı çalışırlar.

7-İnsan gözünün çözünürlüğü 576 megapikseldir.

kirpik8-Kirpiklerin yaklaşık 3 aylık ömrü vardır. Günde 1 ile 5 arasında kirpik düşer.Yeni kirpiği eskisinin yerine gelip aynı uzunluğu kazanması yaklaşık 4-8 hafta sürer.

9-İnsan gözü grinin 500 tonunu ayırt edebilir.

 

 

 

eye-drop10-Bebekler 6-8 haftalık olana kadar gözyaşı üretmezler.

11-Göz bebeklerinin genişliği doğumda 16 milimetre olmasına rağmen, çocuk 3 yaşına geldiğinde 23 mm’ye kadar büyür ve ergenlik çağında maksimum 24 mm genişlikte kalır.

 

12-Yeni doğanlar görme için gerekli olan tüm yapılara sahip olsalar da, odaklanmayı yavaş yavaş öğrenirler. Aslında, bir aylık bebeğin gözleri bir yetişkin kadar ışığa duyarlı değildir. Bu yüzden ışıklar açıkken bile uykuya dalabilirler.

mum13-Doğru şartlar altında göz yaklaşık 20 km uzaklıktan bir mum ışığını görebilir.

14-Burnumuzu her  zaman görebiliriz fakat beynimiz bunu görmezden gelmemizi sağlar.

 

 

 

eye15- 2 milyon çalışan parçadan oluşması ile göz beynin karmaşıklığı ile yarışmaktadır. İnsan gözü bir saat içinde 36.000 bit bilgiyi işleyebilir olduğuna inanılmaktadır. Gözler herhangi bir baş hareketine milisaniye içinde adapte olabilir.

16-İnsan göz küresi 28 gram ağırlığındadır ve 2.5 cm çapa sahiptir. 

17-Heterokromi iridis kalıtsal olarak her iki gözün farklı iki renkte olması durumudur.

18-İnsan gözünde optik sinirin retinadan geçtiği küçük bir kör nokta mevcuttur. Beynimiz o görüş boşluğunu doldurmak için diğer gözden gelen bilgileri kullanır.

19-Çoğumuz bir bilgisayar ekranına kıyasla kağıt üzerinde % 25 daha hızlı okuruz.

20- İnsan gözünün dinlenmeden % 100 oranında işlev görebildiği düşünülmektedir. Ancak, göz kapağı kaslarının dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bunun sebebi de sizin gözlerinize iyi baktığınızdan emin olmak içindir.

Bunu da Okuyun

GÖZLERİNİZ SAĞLIĞINIZ HAKKINDA NELER SÖYLER?

Yüksek kolesterolden karaciğer hastalığına kadar gözleriniz sağlığınız hakkında birçok ipucu verebilir. İşte aşağıda bunlardan bazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.