GÖZLERİNİZ SAĞLIĞINIZ HAKKINDA NELER SÖYLER?

Yüksek kolesterolden karaciğer hastalığına kadar gözleriniz sağlığınız hakkında birçok ipucu verebilir. İşte aşağıda bunlardan bazıları:

1-Ani gelişen görme kaybı:

Aniden gelişen görme kaybı, göz veya beyindeki kan akışı ile ilgili bir sorunun belirtisi olabilir. Acil tıbbi yardım ciddi hasarları önleyebilir ve hayatınızı bile kurtarabilir. Görüşünüz hızla iyileşse bile, yine de inme ya da migren türü bir baş ağrısının başlangıcı için bir uyarı olabilir.

2- Göz kürelerinin büyümesi:

Graves hastalığı, tiroid bezinin çok fazla hormon salgılamasına neden olur ve bu durum göz kürelerinin büyümesine neden olabilir. Ayrıca ishal, kilo kaybı ve el titremesine neden olabilir. İlaç veya cerrahi, tiroidin ürettiği aşırı hormon miktarını kontrol etmeye yardımcı olabilir.

3-Bulanık görme:

Bulanık görme şeker hastalığının bir belirtisi olabilir. Şeker düzeyinizi iyi düzenlemez ve ilaçlarınızı düzenli kullanmazsanız diyabetik retinopati adı verilen gözün minik damarlarında hasar oluşabilir.

4-Kornea çevresinde halka olması:

Korneal arkus adı verilen bu durum, korneanın dış kenarında oluşan yağ birikintilerinin genişleyerek gri-beyaz tam bir yüzük şekline dönüşmeleri ile oluşur. İleri yaşlarda görülmesi endişele duyulacak bir şey değildir. Ancak, 40 yaşın altındaysanız, tehlikeli derecede yüksek kolesterolün bir işareti olabilir.

5- Düşük göz kapakları:

Bu myasthenia gravis’in bir belirtisi olabilir. Göz, yüz ve boğaz kaslarınızı diğerlerinden daha fazla etkiler ve çiğnemek, yutmak veya konuşmak zorlaşabilir.

MYASTHENIA GRAVIS NEDİR?

 6-Gözlerde sarılık: 

Çoğunlukla karaciğer problemleriniz olduğu anlamına gelir ve yüksek seviyelerde bilirubin, karaciğerinizin iltihaplandığı veya hasar görmesinden kaynaklanır. Kötü diyet, kanser, enfeksiyon ve kronik alkol kullanımı karaciğerinize zarar verebilir. Tedavi şekli yaşam tarzı değişikliklerinden ilaç kullanımına ve karaciğer nakline kadar değişir.

7-Göz seğirmesi: 

Göz seğirmesi oldukça yaygın olarak görülür ve neredeyse daima zararsızdır. Kendiliğinden iyileşir. Alkol, yorgunluk, kafein veya sigara ile ilişkili olabilir. Çok ender rastlanan vakalarda multipl skleroz gibi bir sorunun belirtisi olabilir. Fakat MS’e veya sinir sisteminizdeki başka bir soruna bağlıysa, yürümek, konuşmak ve hareket kısıtlılığı gibi başka zorluklar da beraberinde görülür.

 8-Gece körlüğü: 

Düşük ışık altında görmede sıkıntı yaşıyorsanız yaşlanmanın doğal bir parçası olan katarakttan kaynaklanıyor olabilir. Ancak gece körlüğü yeterli A vitamini almayan kişilerde görülebilir. A vitamininden zengin gıdalarla beslenme ve diyet takviyesiyle tedavi edilir.

A VİTAMİNİ AÇISINDAN EN ZENGİN 10 BESİN

Bunu da Okuyun

GÖZ KURULUĞU DOĞAL YOLLARLA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Göz kuruluğu gözle ilgili yaşanan en sık şikayetlerden birisidir. Çoğunlukla göz yaşı yoğunluğunun doğru miktarda ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.