DNA NEDİR VE DNA ONARIM ÇALIŞMASI İLE NOBEL KAZANAN TÜRK

Deoksiribonükleik asit’in kısaltması olan DNA tüm organizma ve bazı virüslerin biyolojik görevlerini yerine getirebilmeleri ve canlılıklarını sürdürebilmeleri için gerekli olan genetik kodun taşındığı bir nükleik asittir.

DNA kalıtsal bilgiyi yeni nesillere taşıyarak hücrede hayati olayları kontrol eder ve genlerin yapısını oluşturur. Özet olarak yaşamın sırrı DNA’dadır.

Prof. Dr. Aziz Sancar, Tomas Lindahl ve Paul Modrich DNA onarımı üzimageerine yaptıkları çalışmalar ile Nobel Kimya ödülünü kazanmışlardır. Bizim için gurur kaynağı olan Aziz Sancar’ı kısaca tanıyalım isterseniz. Aziz Sancar, Mardin’in Savur ilçesinde okuma yazma bilmeyen ama eğitime çok önem veren bir anne babanın 8 çocuğundan biri olarak dünyaya gelir. İstanbul Tıp Fakültesini bitirdikten sonra bir süre memleketi Mardin’de doktorluk yapan Sancar, Amerikan Ulusal Bilimler Akademisine kabul edilen ilk Türk olmayı başarır.

Şu anda Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü Başkanı olan Sancar 2007 yılında DNA onarımı yapan enzimleri ayrıştırmayı başarmıştır.

DNA onarımının nasıl olduğunun keşfedilmesi, hem kanserin önlenmesinde ve hem de tedavisinde çok önemli bir adım olacağı gerçeği bilim insanları tarafından kabul edilmektedir.

Kendisine Nobel ödülünü getiren bu çalışmanın insanlık için büyük bir adım olduğu  ve aynı zamanda imkanlar verildiğinde insanımızın neler yapılabileceğini gösterdiği için Prof.Sancar’ı biz de tebrik ediyoruz.

Bunu da Okuyun

AŞİL KOPMASI NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Aşil tendon rüptürü olarak adlandırılan,  baldırın arkasındaki kasları topuk kemiğine bağlayan güçlü lifli kordonun (aşil ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.