BEŞİNCİ HASTALIK NEDİR?

 

besinci-hastalikBeşinci hastalık veya eritema enfeksiyozum özellikle kış ve bahar aylarında okul çağı çocukları arasında görülen bulaşıcı viral bir enfeksiyondur. Diğer kızıl, kızamıkçık gibi çocukluk döküntülü hastalıklarına benzemekle birlikte, aniden ortaya çıkan, çocuğun yanaklarında tokatlanmış izlenimi veren kırmızı parlak yanaklarla karakterizedir.

Beşinci hastalık adını almasının nedeni kızamıkçık, kızamık, kızıl, su çiçeği gibi döküntülü hastalıklar arasında zamanında tanımlanan beşinci hastalık olmasından dolayıdır. Aynı zamanda görüntüsünden dolayı da tokatlanmış yanak hastalığı denir.

Beşinci hastalık genellikle hafif geçer. Enfekte kişinin öksürmesi, hapşurması ile havaya yayılan virüsün solunması ile hastalık bulaşır.

Beşinci hastalık etkeni nedir?

Beşinci hastalığa neden olan virüs Parvavirüs B19 adı verilen bir virüstür. Döküntüler ortaya çıktığı zaman artık bulaştırıcılık kalmamıştır, çocuk okuluna gidebilir. Hastalığın kuluçka süresi /virüsün vücuda girmesinden hastalık bulgularının ortaya çıkmasına kadar geçen süre) ortalama 14 gündür fakat 21 güne kadar da uzayabilir.

Beşinci hastalık belirtileri nedir?

-Düşük düzeyde ateş

-Parlak kırmızı yanaklar

-Genellikle kol ve bacaklarda düz veya kabarık olabilen kırmızı döküntüler

-Daha az olarak boğaz ağrısı, baş ve eklem ağrısı görülebilir.

Beşinci hastalık tedavisi nasıldır?

Genelde beşinci hastalık tedavisi için hiçbir şey yapılmaz.  Eğer döküntüler çok kaşıntılı ise antihistaminik kullanılabilir.  Baş veya eklem ağrısı mevcutsa ağrı kesici kullanılabilir.

Bunu da Okuyun

HIV TESTLERİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN 5 ÖNEMLİ BİLGİ

HIV testleri human immunodeficiency virus ile enfekte olup olmadığınızın anlaşılması için yapılan testlerdir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.