HIV TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR NELERDİR?

ilacHIV, AİDS‘e yol açan Human Immunodeficiency Virus’ün kısaltmasıdır.

HIV ilk defa keşfedildiği 1983 yılından beri virüsün tedavisinde çok yol katedilmiştir. HIV hastalarının uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamalarına yardımcı olabilecek birkaç ilaç tedavisi olmasına rağmen hala bilim insanları HIV’e çare bulmak için çalışmalarını sürdürmektedirler.

Günümüzde kullanılan en yaygın ve etkili tedaviler özellikle kişinin hücrelerini enfekte eden virüsü hedefleyen retroviral ilaçlarla yapılan tedavilerdir.

Güncel antiretroviral ilaçlar tamamen HIV virüsünü yok edemez, ama viral yük olarak adlandırılan virüsün düzeyinin yükselmesini engelleyebilir ve HIV’ün AİDS’e doğru ilerlemesini yavaşlatabilir.

Antiretroviral ilaçlar beş sınıfa ayrılır  ve her biri virüse farklı noktalarından saldırmak için tasarlanmıştır.

1. Nükleozid/nükleotid ters transkriptaz inhibitörleri (NRTIs):

Atripla, Combivir, Kivexa, Trizivir, Truvada,  Abakavir,  AZT,  Tenofovir bu ilaçlara örnek olarak verilebilir.

2. Nükleozid olmayan ters transkriptaz inhibitörleri (NNRTIs):

Efavirenz ,Etravirin ,Nevirapin

3. Proteaz inhibitörleri:

Atazanavir, Darunavir, Fosamprenavir, Indinavir, Lopinavir/ritonavir(Kaletra), Nelfinavir, Ritonavir, Sakinavir, Tipranavir bu ilaçlardan bazılarıdır.

4. Füzyon inhibitörleri:

T-20 veMaraviroc

5.İntegraz inhibitörleri:

Raltegravir

Bu ilaçların çoğu virüsü durdurmak ve virüsün kendi kopyalarını oluşturmasını engellemek amacıyla kullanılır. Bazıları da virüsün sağlıklı hücreler üzerine yerleşmesini engeller ve HIV’ün vücutta yayılmasını durdurur. Bu ilaçlar HIV virüsüne karşı farklı mekanizma ile etki ettiklerinden dolayı, ilaca karşı direnç gelişmemesi ve tedavinin etkisiz hale gelmemesi için, bir “kokteyl” biçiminde bir araya getirilerek kullanılır.

İlk zamanlarda HIV hastaları gün boyunca avuç dolusu ilaç kullanmak zorundayken, günümüzde günde tek doz kullanılan ilaçlar aynı etkiyi göstermektedir. Bu tür tedaviye kombine antiretroviral tedavi (cART) veya Çok Etkin Antiretroviral Tedavi (Highly Active Antiretroviral Treatment-HAART) adı verilmektedir.

Günde sadece tek bir hap alınması hastaların tedaviye daha iyi adapte olmalarını ve tedavilerine bağlı kalarak daha etkile tedavi olmalarını sağlamaktadır.

Bu ilaçlar HIV’nün yayılmasını önlerken bir takım yan etkilere de neden olurlar. Retroviral ilaçların en sık görülen yan etkileri, bulantı, kusma, ishal, yorgunluk, halsizlik, baş dönmesidir. Bazı hastalar da döküntü de görülebilir. Nadir durumlarda, HIV tedavisi gören insanlarda göbek, boyun ve kollarda anormal yağ dağılımı, kan şekeri ve lipid düzeyinde dengesizlik, kemik kaybı gibi yan etkiler görülebilir.

Bunu da Okuyun

TANSİYON İLAÇLARI NELERDİR?

Tansiyon yüksekliği anlamına gelen hipertansiyon hastalığından halk arasında çoğu zaman sadece tansiyon olarak bahsedilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.