İNTERNET BAĞIMLILIĞI VE POKEMON ÇILGINLIĞI

 

 pokemon izle, pokemon karakterleri, pokemon oyna, pokemon izle, türkçe pokemon crater, pokemon vortex, pokemon online pokemon oyunuİnternet bağımlılığı günümüz teknolojisinin gelişmesi ve yaygınlaşması ile yeni bağımlılıklar arasına girmiş bir kavramdır. İnternet bağımlılığı her yaşta görülmesine rağmen erken yaşlarda özellikle 12-18 yaş arasında ve erkek çocuklarda daha sık görülmektedir. İnternet bağımlılığı kız ve erkeklerde daha farklı alanlarda görülmekte, kız çocukları daha çok internette okuyarak ya da sohbet (chat) ederek geçirirken , erkek çocuklar oyunlarla zamanlarını geçirmekte olduğu yapılan araştırmalar sonucu saptanmıştır.

Mobil telefonların da oldukça gelişmesiyle birlikte facebook, twitter, snapchat gibi bir çok uygulamaya anında erişilebilmesi ve online oyunların yaygınlığı bağımlılığın giderek artmasına neden olmaktadır.

Bununla birlikte dünyada bu bağımlılığın tedavisine yönelik klinikler açılmakta ve psikiyatri uzmanları internet bağımlılığını tedavi etmeye çalışmaktadırlar. Ayrıca internet bağımlılığı olan kişilerde diğer sosyal fobi, depresyon, dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi bazı bozukluklarda beraberinde görülebilmektedir.

Dijital oyunlar ise çocukların gerçekle olan bağlarının kopmasına ve gerçeklik algısının değişmesine neden olabilmektedir.

Bugünlerde de özellikle Pokemon Go adı verilen bir oyun oldukça popüler hale gelmiş ve yaygın olarak oynanmaya başlamıştır.

Pokemon Go nasıl bir oyun ve zararları nelerdir?

Pokemon Go efsane çizgi film Pokemon’un mobil uygulaması ve gerçek harita üzerinde Pokemonların aranması ve yakalanması üzerinde kurulmuş gerçekliği arttırılmış bir oyun. Milyonlarca mobil kullanıcının oynadığı bu oyunda pokemonların yoğun olduğu yerlere insanların gelmesine ve gym’lerde veya shop’larda yoğunlaşmasına neden oluyor.

Pokemon Go oyunu bağımlılık yapmasının yanında oynarken bazı kazaların yaşanmasına da neden oluyor. Ayrıca uygulamanın telefonunuzu izleyebileceği ve bilgilerinize erişebileceğine dair uyarılar da yapılmaktadır. Uzmanlar ayrıca bağımlılık derecesinde oynanan oyunun sosyal ve psikolojik olarak bir çok sorunu da beraberinde getirdiğini ileri sürmektedirler.

Bunu da Okuyun

NEGATİF DÜŞÜNCELERİNİZDEN NASIL KURTULABİLİRSİNİZ?

Düşüncelerinize genellikle olumsuzluk mu hakim? Çevrenizdeki, toplumdaki insanlara, ortam koşullarına ve hatta kendinize karşı bile ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.