ZİKA VİRÜSÜ NEDİR?

 

zikaZika virüsü sivrisineklerle bulaşan ve döküntülerle birlikte hafif ateşli bir tablo oluşturan bir virüs hastalığıdır. İnsanlara Aedes aegyptii cinsi sivrisinekler ile bulaşır. İlk kez 1947 yılında Uganda’da Zika ormanında maymunlarda, 1952 yılında Nijerya’da ilk kez insanda saptanmıştır. 2015 yılında Güney Amerika’da salgınlar yapmaya başlamıştır.

Zika virüs hastalığı Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve Güney Amerika’da görülmüş ve yayılmaya devam ettiği Dünya Sağlık Örgütü tarafından bildirmiştir.

Özellikle Brezilya’da mikrosefali (kafaları anormal derecede küçük bebek) vakalarının sıklığında artış yaşanmıştır.

Sivrisinek ısırığı sonrası 3-12 gün sonra belirtiler ortaya çıkar. Vakaların %60-80’i hafif seyreder, belirtiler arasında hafif ateş, döküntü, eklem ağrısı, kas, baş ağrısı ve konjonktivit görülür.

Gebeliğin ilk üç ayında Zika virüsle enfekte olan annelerin bebeklerinde mikrosefali gibi durumlar ve nörolojik bozukluklar görülebilir.

Brezilya’da 2013’de 167, 2014’te 147 mikrosefali vakası bildirilirken, 2015’te 2782 bebekte mikrosefali tanısı konmuştur.

Zika virüs cinsel yolla bulaşabildiği gibi, kan transfüzyonu ile de bulaştığı düşünülmektedir.

Zika virüs hastalığının tedavisi ve aşısı yoktur. Sivrisinek ısırığından korunmak için kişisel önlemlerin alınması gereklidir. Kapalı giysiler giyilmeli, klimalı ve sivrisinekten arındırılmış yerlerde kalmaya özen gösterilmelidir.

Ülkemiz riskli ülkeler arasında olmamakla birlikte, riskli bölgelere yolculuk yapacak kişileri özellikle gebeleri bilgilendirmek amacıyla  7 gün 24 saat hizmet veren Alo Seyahat Sağlığı Danışma Hattından (444 77 34) ve Seyahat Sağlığı Merkezlerinden bilgi alınabilmektedir.

Bunu da Okuyun

covid-19 salgınında cep telefonu ve hijyen

COVID-19 SALGININDA HASTANELERDE CEP TELEFONU HİJYENİN ÖNEMİ NEDİR? NASIL SAĞLANIR?

Cep telefonları günümüzde hepimizin neredeyse ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.