DOMATES DEYİP GEÇMEYİN! FAYDALARINI BİLEREK YİYİN

Domates likopen adı verilen bir bileşik açısından oldukça zengindir. Domatese parlak kırmızı rengini verir ve güneşin ultraviyole ışınlarından korunmasına yardımcı olur.

Aynı şekilde, hücrelerin zarar görmesini engeller. Domates ayrıca potasyum, B ve E vitaminleri açısından zengindir.

Likopen hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

LİKOPEN NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

Domatesin faydaları nelerdir?

1-Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Likopen bir antioksidandır – hücrelerinize zarar veren ve bağışıklık sisteminizi etkileyebilen serbest radikaller adı verilen moleküller ile savaşır. Bu nedenle, domates gibi likopenli yiyecekler, akciğer, mide veya prostat kanserine yakalanma olasılığınızı azaltabilir. Bazı araştırmalar,domatesin; pankreas, kolon, boğaz, ağız, meme ve serviks kanserine karşı hastalığın önlenmesinde yardımcı olabileceğini göstermektedir.

2-Kalp damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

Likopen kan basıncınızın yanı sıra LDL veya “kötü” kolesterol seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir. Bu da kalp hastalığı olasılığınızı azaltabilir. Domatesteki diğer besinler, B ve E vitaminleri ve flavonoidler adı verilen antioksidanlar da kalp sağlığınızı güçlendirebilir.

3-Gözlerinizi korur.

Domates, akıllı telefon ve bilgisayarlar gibi dijital cihazların yaydığı mavi ışıktan gözlerinizi korumaya yardımcı olabilecek lutein ve zeaxanthin (zeaksantin) denilen maddelere sahiptir.

Ayrıca göz yorgunluğundan kaynaklanan baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilirler. Bazı araştırmalar, domatesin yaşa bağlı maküler dejenerasyonda daha ciddi bir körlüğe neden olma olasılığını düşürdüğünü göstermiştir.

4-Akciğerleri korur.

Bazı çalışmalar domatesin astımı olan kişiler için faydalı olabileceğini ve amfizemi önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bunun nedeni, antioksidanlar arasında likopen, lutein ve zeaksantin’in, amfizemin önde gelen nedeni olan tütün dumanındaki zararlı maddelerle savaşması olabilir.

5-Ağız sağlığını korur.

Çalışmalar, likopenin dişeti hastalıkları gingivitis ve periodontitis ile aynı şekilde serbest radikallerle savaşarak kanseri önlemede yardımcı olabileceğini göstermiştir.

6-Cildi güneş ışınlarına karşı korur.

Güneş koruyucuları güneşten korunmanıza yardımcı olurken domateste bulunan likopen de hücreleri içeriden koruyarak güneşe karşı cildimizi korumuş olur.

Bunu da Okuyun

ANTİOKSİDANLAR HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Hücrelerimizde oksidasyon denen bir süreçle savaşan kimyasallara antioksidan adı verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.