LİKOPEN NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

Likopen, domates, karpuz, papaya, kırmızı greyfurt ve guava gibi kırmızı renkli meyve ve sebzelerde bulunan lipofilik, doymamış bir karotenoiddir.

Karotenodiler hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linki tıklayın.

https://doktorumnedio.com/genel-saglik/karotenoidler-hakkinda-bilmeniz-gereken-hersey/

Likopen damar fonksiyonları üzerinde iyileştirici etkisi olan ve kardiyovasküler hastalıklarından korunmada katkısı olan bir bileşiktir.

Likopen ana aktivite olarak antiaterosklerotik (arteriyel sertliği azaltma yeteneği), antioksidan, anti-inflamatuar (iltihap önleyici), antihipertansif (yüksek tansiyona karşı) etkilere sahiptir.

Likopenin faydaları nedir?

1-Antioksidan etkisi:

Likopen, hücrelerin hasara karşı korunmasına yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidandır. Bu nedenle, likopenin kanseri önlemedeki rolüne ilişkin bir çok çalışma mevcuttur.

2-Kansere karşı koruyucu etkisi:

Likopenin kanseri önlemede ve bazı kanser türlerini yavaşlatmada etkili olduğu gösterilmiştir.

Bilim insanları likopenin normalde tümörlerin daha fazla büyümesine neden olacak sinyal yollarını keserek meme ve prostat kanserinin büyümesini yavaşlatma yeteneğini araştırmışlardır.

Amerikan Journal of Clinical Nutrition adlı dergide yayımlanan 46.000’den fazla erkeği kapsayan çalışmada, yüksek likopen alımı ile prostat kanseri riskinin azalması arasında anlamlı bir ilişki olduğu gösterilmiştir.

Meme ve prostat kanseri üzerindeki etkisine benzer şekilde, likopenin malign böbrek tümörlerinin en sık görülen tipi olan renal hücreli karsinomun önlenmesinde önemli bir yere sahip olduğunu gösterilmiştir.

3-Göz üzerinde koruyucu etkisi:

Likopen yaşlılarda körlüğün önde gelen sebebi olan yaşa bağlı makula dejenerasyonuna yol açan kimyasal süreçler üzerinde yavaşlatıcı bir etkiye sahiptir.

Hem antioksidan hem de anti-inflamatuar özellikler sergileyerek, likopen, makula dejenerasyonunun neden olduğu göz hücreleri içindeki bir takım reaksiyonları yavaşlattığı veya durdurduğu gösterilmiştir.

4-Kalp sağlığı üzerine etkisi:

Likopen içeren besinler, yüksek tansiyonu düşürmek için önerilen besinlerdir. Koroner kalp hastalığı, miyokardiyal iskemi (damar tıkanıklığı nedeniyle kalbe azalan kan akışı) ve ateroskleroz gibi çeşitli kardiyovasküler hastalıkları önleyeceği etkisi mevuttur.

Kan dolaşımındaki yüksek seviyelerde likopen seviyeleri, kalp hastalığına yol açan bozuklukların bir kombinasyonu olan metabolik sendromlu kişilerde daha düşük bir ölüm oranı ile ilişkilidir.

5-Kemik sağlığı üzerine etkisi:

Kemiklerinizi güçlü tutan tek şey, K vitamini ve kalsiyum değildir. Likopen ayrıca, kırılgan ve zayıf kemik yapısına neden olan kemiklerde oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur. Kemikleri zayıflatan ve kemiklerin hücresel yapısını güçlendirmesini yavaşlatan ve onları daha sağlıksız ve güçsüz kılan apoptosisi (hücre ölümü) yavaşlatır.

Likopen en çok hangi gıdalarda bulunur?

Domates 

Karpuz

Greyfurt

Guava

Papaya

Kuşkonmaz

Mango

Havuç

Likopenin yan etkisi var mıdır?

Çok yüksek seviyede domates tüketen az sayıda kişide “likopenodermi” olarak bilinen nadir cilt lekesi vakaları vardır. Bu toksik olmayan bir reaksiyondur ve likopen içermeyen bir diyetle birkaç haftada tedavi edilir. Ayrıca yüksek likopen tüketiminin ishal, bulantı, karın ağrısı, gaz, kusma ve iştah kaybı gibi bildirilen bazı yan etkileri de vardır.

Likopenin kan sulandırıcı ilaçlar, tansiyon düşürücü ilaçlar, bağışıklık sistemini etkileyebilen ajanlar gibi bir dizi ilaç ve maddenin etkileşebileceği belirtilmektedir.

Bunu da Okuyun

POTASYUMA NEDEN İHTİYACIMIZ VAR?

Potasyum nedir? Potasyum, hücrelerin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olan bir mineraldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.