NASIR TEDAVİSİ NASIL OLUR?

nasirNasır, cildin kendisini sürtünmeye ve basınca karşı korumaya çalışırken gelişen kalın, sertleşmiş cilt katmanlarıdır. 

Çoğunlukla ayak, ayak parmakları veya el ve el parmaklarında gelişirler. Nasırlar, kötü bir görüntüye neden olabilir.

 

Nasırın belirtileri nelerdir?

Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde nasır varsa aşağıdaki belirtiler mevcut olabilir:

Kalın, kaba bir cilt bölgesi

•Sertleşmiş, yükselmiş bir yumru

•Cildinizde hassasiyet veya ağrı

•Lekesiz, kuru veya mumlu cilt

Nasırın nedenleri nelerdir?

Tekrarlanan hareketlerden kaynaklanan basınç ve sürtünme nasırın gelişmesine ve büyümesine neden olur. Bu basınç ve sürtünmenin kaynakları şunlar olabilir:

•Yanlış ayakkabı giymek:

Sıkı ve yüksek topuklu ayakkabılar ayağınızı sıkabilir veya ayakkabınız çok gevşek olduğunda, ayağınız  ayakkabı içinde kayabilir ve ayakkabıyla ayak arasında sürtünme meydana gelebilir. Bu da nasır oluşmasına neden olabilir.

•Çorap giymemek:

Ayakkabı ve sandaletleri çorap olmadan giymek ayaklarınızda sürtünmeye neden olabilir. Düzgün olarak oturmayan çoraplar da sorun yaratabilir.

•Müzik aleti çalmak veya el aletleri kullanmak:

Ellerdeki nasırlar müzik aletlerini çalarken tekrar tekrar baskısından, el aletlerinden veya hatta yazı yazmadan kaynaklanabilir.

Nasır tedavisi nasıl yapılır?

Nasır tedavisi, genellikle onların gelişmelerine neden olan tekrarlayıcı eylemleri önlemeyi içerir. Uygun ayakkabı giyerek, koruyucu pedleri kullanarak ve diğer bakım önlemlerini alarak bu sorunu çözebilirsiniz. Kişisel bakım çalışmalarınıza rağmen nasır devam eder ve acı vermeye devam ederse tıbbi tedaviler gerekli olabilir:

•Fazla cildin traşlanması: Doktorunuz kalınlaşmış cildi uzaklaştırabilir veya nasırı bir neşterle düzeltebilir. Enfeksiyon gelişme riski olduğu için bu işlemi evde kendinizin uygulamaması önerilir.

nasir-sokucu•Nasır sökücü ilaçlar: Doktorunuz % 40 salisilik asit içeren bir yama (nasır sökücü) uygulayabilir. Bu yamalar reçetesiz olarak satılır. Doktorunuz size bu yamayı ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiğini söyleyebilir. Yeni bir yama uygulamadan önce ölü cildi yumuşatmak için ponza taşı veya zımpara tahtası kullanmanızı tavsiye edebilir.

 

 

•Enfeksiyon riskini azaltmak için ilaç: Doktorunuz, enfeksiyon riskini azaltmak için antibiyotikli merhem uygulamayı önerebilir.

•Ayakkabı takozları: Altta yatan ayak deformiteniz varsa, doktorunuz tekrar eden nasırları önlemek için  yastıklı ortopedik ayakkabı reçete edebilir.

•Cerrahi: Nadiren de olsa, doktorunuz sürtünmeye neden olan kemiğin düzeltilmesi için ameliyat önerebilir.

Nasırlar için evde ne yapabilirsiniz?

Şeker hastalığınız veya zayıf kan akışına neden olan başka bir durumunuz varsa, kendi başınıza nasır tedavisi yapmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Altta yatan her hangi bir sağlık sorununuz yoksa, nasır temizlenmesine yardımcı olmak için şu önerileri deneyebilirsiniz:

•Nasırın geliştiği alanı korumak için ped uygulayın.  Reçetesiz nasır sökücüler veya ilaçlı nasır yamalarını kullanırken dikkatli olun. Bunlar salisilik asit içerir, bu salisilik asit sağlıklı cildi tahriş edebilir ve özellikle diyabetli kişilerde veya zayıf kan akışına neden olan diğer koşullarda enfeksiyona yol açabilir.

•El ve ayaklarınızı ıslatın. Ellerinizi veya ayaklarınızı ılık olarak sabunlu suyla yıkamanız nasırları yumuşatır. Bu, sertleşmiş cildin uzaklaştırılmasını kolaylaştırabilir.

torpu•Kalınlaşmış cildinizi inceltin. Hamam sırasında veya sonrasında sertleştirilen cildin bir tabakasını uzaklaştırmak için ponza taşı, tırnak törpüsü, zımpara tahtası veya havlu bezle ovun. Deriyi düzeltmek için keskin bir cisim kullanmayın. Diyabet hastasıysanız, ponza taşı kullanmayın çünkü enfeksiyon riski daha yüksektir.

•Cildinizi nemlendirin. Cildi yumuşatmaya yardımcı olmak için ellerinize ve ayaklarınıza nemlendirici uygulayın.

•Rahat ayakkabı ve çoraplar giyin. Nasır kaybolana kadar iyi oturan, yastıklı ayakkabı ve ayağınıza uygun çoraplar kullanın.

Bunu da Okuyun

tattoo, tattoo silme, dovme silme

LAZERLE DÖVME SİLDİRME VE YAN ETKİLERİ

  Yapılan bir araştırmada Amerikan nüfusunun yaklaşık yarısının vücutlarının herhangi bir bölümüne dövme yaptırdığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.