TIRNAK MANTARI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tırnak mantarı, ayak tırnağında veya tırnağın altında beyaz veya sarı nokta olarak başlayan oldukça yaygın olarak görülen bulaşıcı bir enfeksiyon halidir.

Onikomikoz veya tinea unguium olarak da adlandırılan bu mantar enfeksiyonu derinleştiğinde, tırnağı renklenmesine, kalınlaşmasına ve kenarından parçalanmasına neden olabilir.

Ayak parmakları sıklıkla sıcak ve nemli olduğundan mantar oluşması açısından uygun bir ortamdır. Çeşitli mantar türleri, tırnağın farklı kısımlarını etkileyebilir. Tedavi edilmediği takdirde, enfeksiyon diğer parmaklara, cilde veya hatta el tırnaklarına yayılabilir.

 

Belirtiler nelerdir?

Tırnakların kalınlaşması

Beyaz-sarı-kahverengi renk değişikliği

Gevrek, kırılgan veya parçalanmış tırnaklar

Biçim bozulmuş tırnaklar

Ayakta kötü koku

Kimlerde tırnak mantarı görülür?

Normal, sağlıklı insanlarda, tırnakların fungal enfeksiyonları, nemli, ıslak alanlardan kaynaklı olarak görülür. Bir spor salonunda veya yüzme havuzunda kullanılan ortak duşlar gibi kaynaklardır.

Atletlerin tırnak mantarına karşı daha hassas oldukları kanıtlanmıştır. Bunun nedeni, sıkı, terli ayakkabıların giyilmesi ve ayak tırnaklarının tekrarlayan travmaya maruz kalmasıdır.

Erkeklerde kadınlardan daha çok tırnak mantarı gelişme riski vardır.

Yaşlandıkça,şeker hastalığı,zayıf bağışıklık sistemi olan, sigara içen veya aile üyelerinde tırnak mantarı olan kişilerde risk daha yüksektir.

Suyun içinde çok fazla zaman geçirirseniz veya ayak tırnağınızı yaralarsanız, tırnak mantarına yakalanma ihtimaliniz yükselir.

Tırnak mantarı tanısı nasıl konur?

Ayak tırnak mantarı sedef hastalığı da dahil olmak üzere diğer rahatsızlıklara da benzeyebileceğinden, ayak tırnağınızın bir ayak bakım uzmanı (podiatrist) veya cilt hastalıkları uzmanı  (dermatolog)  tarafından muayene edilmesi gereklidir.

Fiziksel muayene, tırnak mantarlarının teşhisinde tek başına yeterli olmadığı gösterilmiştir. Tırnakların hasar görmesine neden olan birçok durum vardır, bu nedenle doktorlar için tanıyı koymak her zaman için kolay değildir. Aslında, çalışmalar, anormal tırnak görüntüsünün % 50-60’ında nedeninin mantar kaynaklı olduğu gösterilmiştir.

Bu yüzden mantar olduğu şüphelenilen tırnağın bir parçası boyanmak ve mikroskobik inceleme ve kültürü yapılmak üzere laboratuara gönderilmelidir

Tırnak mantarı nasıl tedavi edilir? 

Ayak tırnak mantarı tedavi şekli mantarın ve enfeksiyonun ne kadar kötü olduğuna bağlıdır. Doktorunuz tek bir tedavi yöntemi veya bir kombinasyonu deneyebilir:

♦Doğrudan tırnağa geçen topikal kremler kullanılabilir.

♦Antifungal tırnak cilaları kullanılabilir. Örnek olarak

Ciclopirox (Penlac)

Efinaconazole (Jublia)

Tavaborole (Kerydin) verilebilir.

♦Antifungal ilaçlar (hap): Doktorunuz aşağıdaki antifungal ilaçları tedavide kullanabilir .

Terbinafine (Lamisil)

Itraconazole (Sporanox)

Fluconazole (Diflucan)

Griseofulvin (Gris-Peg)

♦Tırnağın veya cildin hasar görmüş alanının giderilmesi ve bazı durumlarda cerrahiyle tırnağın tamamen çıkarılması tedavide kullanılan diğer yöntemlerdir.

Tırnak mantarına karşı evde kendinizin kullanabileceği ilaçlar mevcut mudur?

İnternet, mantar tedavisi hakkında evde hazırlanıp kullanılabilecek ilaç bilgileriyle doludur. Sirke yaygın olarak önerilen ilaçtır. Bazı kaynaklar çay ağacı yağı,hindistan cevizi yağı ve sedir ağacı yağı (Vicks VapoRub) gibi çeşitli yağların tırnaklara uygulamasının faydalı olduğunu söylemektedir fakat bu ev ilaçlarının etkinliği şüphelidir.

Evde kullanılan bu tedavilerin işe yaradığına dair kanıt yeterli değildir ve ciltte istenmeyen bazı etkilere ve tahrişe neden olabileceğinden kullanılmaları önerilmemektedir.

Tırnak mantarı nasıl önlenir?

Ellerinizi düzenli olarak yıkayın.

Enfekte bir tırnağa dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi yıkayın. Tırnaklarınızı yıkadıktan sonra nemlendirin.

Tırnakları düz bir şekilde kesin, kenarlarını pürüzsüz hale getirin ve kalınlaşmış alanları inceltin. Her kullanımdan sonra tırnak makaslarınızı dezenfekte edin.

Ter emici çoraplar giyin veya çoraplarınızı gün boyu değiştirin.

Hava alıp veren malzemelerden yapılmış ayakkabılar seçin.

Eski ayakkabıları atın veya onları dezenfektanlar veya antifungal tozlarla temizleyin.

Havuz alanları ve soyunma odasında çıplak ayak ile gezmeyin.

Manikür ya da pedikür yaptırdığınız yerlerin steril olarak çalıştığından emin olun.

Bunu da Okuyun

tattoo, tattoo silme, dovme silme

LAZERLE DÖVME SİLDİRME VE YAN ETKİLERİ

  Yapılan bir araştırmada Amerikan nüfusunun yaklaşık yarısının vücutlarının herhangi bir bölümüne dövme yaptırdığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.