TIRNAKLARIMIZ SAĞLIĞIMIZ HAKKINDA NE SÖYLER?

Tırnaklarınızın sağlığınız hakkında ipucu verebileceğini biliyor muydunuz?
Tırnaklarınızdaki renk değişikliği, çizgilenmeler veya kırılmalar çeşitli hastalıkların erken bulguları olabilir. Bu yüzden tırnaklarımızdaki küçük değişiklikleri görmezden gelmemeliyiz. Karaciğer, akciğer ve kalbimizdeki sorunlar tırnaklarımızda ortaya çıkabilir.

TIRNAK BOZUKLUKLARI HANGİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİDİR?

Tırnaklarınızın hangi sırları açığa vurabileceğini öğrenmek için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz:

1-Kırılgan tırnaklar:

Tırnaklar kuru, kırılgan ve yumuşaktır. Kolayca çatlar ve kırılırlar. Normal tırnaklara göre uzama süreleri uzundur. Altta sistemik bir hastalık, tiroid hastalığı, dermatolojik bir hastalık olabilir. Kullanılan kozmetiğe bağlı olarak da tırnaklar kırılgan olabilir.

 

 

 

2-Tırnak yatağının şişlik ve kızarıklığı:

Tırnak yatağının çevresindeki cilt kırmızı ve şişse, bu tırnak yatağı iltihabı olarak adlandırılır. Lupus veya başka bir bağ dokusu bozukluğunun sonucu olabilir. Enfeksiyonlar da aynı zamanda tırnak kıvrımında kızarıklıklara ve iltihaplara neden olabilir.

 

 

 

3-Tırnak altında koyu çizgiler:

Tırnak altındaki koyu çizgiler önemli olabilir ve ihmal edilmemelidir. Cilt kanserinin en tehlikeli türü olan malign melanom hastalığında bu tür çizgiler görülebilir.

 

 

 

 

4-Soluk tırnaklar:

Soluk tırnakların nedeni anemi, konjestif kalp yetmezliği,karaciğer hastalığı ve yetersiz beslenme gibi ciddi rahatsızlıklar olabilir.

 

 

 

 

5-Sarı tırnaklar:

Sarı tırnakların en yaygın nedenlerinden biri mantar enfeksiyonudur. Enfeksiyon kötüleştikçe tırnak yatağı geri çekilebilir, tırnak kalınlaşabilir ve parçalanıp düşebilir. Nadir durumlarda, sarı tırnaklar tiroid hastalığı, akciğer hastalığı, diyabet veya sedef hastalığı gibi daha ciddi bir durumu gösterebilir.

 

 

6-Mavi-mor tırnaklar:

Mavimsi tırnaklar, vücuda yeterli oksijen gelmediği anlamına gelebilir. Bu durum, amfizem gibi bir akciğer sorununu işaret edebilir. Ayrıca bazı kalp sorunları, mavimsi tırnaklarla ilişkilendirilebilir.

 

 

 

7-Çomak parmak:

Çomak parmak, parmak ya da tırnaklarda görülen şekil bozukluğudur. Bu hastalarda, geniş dışbükey tırnaklar kalıtsal bir anomalidir ve hem baba hem de erkek kardeşte görülür.Tırnakların bu şekilde yumru haline gelmesinin nedenleri arasında siyanotik konjenital kalp hastalığı, kistik fibroz, hipertrofik osteoartropati, akciğer kanseri ve kronik inflamatuar bağırsak hastalığı bulunur.

 

 

8-Tırnaklarda beyaz çizgilenmeler:

Tırnaklardaki yatay beyaz çizgilerin nedeni tırnağın anormal keratinizasyonunun bir sonucudur. Leukonychia striata adı verilen bu durum otozomal dominant olarak iletilen bir genetik hastalıktır. Bazen de manikür ve travmaya bağlı veya çeşitli sistemik hastalıklara bağlı olarak görülebilir. Birçok kişide de belirgin bir neden olmadan görülür ve bu çizgiler kendiliğinden düzelir.

 

 

Bunu da Okuyun

tattoo, tattoo silme, dovme silme

LAZERLE DÖVME SİLDİRME VE YAN ETKİLERİ

  Yapılan bir araştırmada Amerikan nüfusunun yaklaşık yarısının vücutlarının herhangi bir bölümüne dövme yaptırdığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.