AIDS İLE İLGİLİ DOĞRU BİLDİĞİMİZ 9 YANLIŞ

AIDS, HIV, ayids, Aids nasıl bulaşırAIDS, insan bağışıklık yetmezliği virüsünün (HIV) bağışıklık sistemini çökerterek kişiyi enfeksiyonlara, diğer rahatsızlıklara karşı dirençsiz bırakması ve sonuçta ölümüne neden olması ile gelişen bir sendromdur.

 

 

 

HIV/AIDS ile doğru zannedilen 9 yanlış bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

1-Yanlış: HIV ile enfekte olmak AIDS olduğunuz anlamına gelir.

Doğru: HIV tanısı almak AIDS olduğunuz anlamına gelmez. AIDS HIV enfeksiyonunun ileri evresinde görülen bir durumdur. Hastalık ilk evrelerinde teşhis edilir ve doğru tedavi edilirse enfeksiyon baskılanabilir. İleri evrelere ilerlemesi engellenebilir.

2-Yanlış: Eğer çiftlerin ikisi de HIV ile enfekte ise cinsel olarak korunmaya gerek yoktur.

Doğru: Riskli cinsel ilişkilerde bulunmak devam eden tedavi üzerinde olumsuz etkide bulunacaktır. Virüsün iki tipi vardır ve çok kolay mutasyona (değişikliğe) uğrayabilir. Dolayısıyla çiftler korunmasız cinsel ilişkide bulunurlarsa virüsün değişik tipleri ile tekrar enfekte olabilir.

3-Yanlış: Sivrisinekler HIV enfeksiyonunu yayabilirler.

Doğru: HIV enfeksiyonu kan yoluyla bulaşır fakat sivrisinekler HIV enfekte bir bireyi soktuktan sonra sağlıklı bir kişiye virüsü bulaştıramazlar.

4-Yanlış: HIV tanısı almak dünyanın sonu anlamına gelebilir.

Doğru: Enfeksiyonun tam bir tedavisi olmamasına rağmen hastalar hayatlarını üretken bir şekilde devam ettirebilirler ve sürekli yeni HIV ilaçları geliştirilmektedir.

5-Yanlış: HIV enfeksiyonunun oral seks ile bulaşması mümkün değildir.

Doğru: Oral seks ile HIV enfeksiyonunun bulaşması yaygın bir yol olmamasına rağmen özellikle kişinin ağzında aft veya yara varsa nadir olarak görülebilir.

6-Yanlış: Çoğu durumda, HIV / AIDS homoseksüel erkeklerle ile ilişkilidir.

Doğru: Yapılan birçok araştırmada HIV / AIDS vakalarının  homoseksüellerden çok heteroseksüeller arasında yaygın olduğu gösterilmiştir.

7-Yanlış: HIV/AIDS tedavisi alan kişiler hastalığı bulaştırmazlar.

Doğru: İlaçlar enfeksiyonu kontrol etmede başarılıdır fakat bu dönemde de virüs başkalarına bulaşabilir. İlaçlar sayesinde insan kanındaki virüs miktarı azaltılmaya çalışılır, virüs az da olsa bulaştırıcılık devam eder.

8-Yanlış: HIV bulaşan kişide hastalık belirtileri hemen ortaya çıkar.

Doğru: HIV enfeksiyonu bulaşan kişi yıllarca sağlıklı bir şekilde yaşabilir.

9-Yanlış: Doğum kontrol hapları kadınları HIV enfeksiyonuna karşı daha dirençli kılar.

Doğru: Doğum kontrol hapları kadınları istenmeyen hamileliklerden korumak için kullanılır. Bu ilaçların HIV ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı hiç bir etkisi yoktur.

Bunu da Okuyun

HIV TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR NELERDİR?

HIV, AİDS‘e yol açan Human Immunodeficiency Virus’ün kısaltmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.