HIV: DÜNÜ, BUGÜNÜ VE YARINI

HIV2

İlk HIV vakası ne zaman ortaya çıkmıştır?

İnsanlarda ilk HIV enfeksiyonu 1959 yılında Kongo Cumhuriyetinde ortaya çıkmıştır. Hastanın nasıl virüsü kaptığı bilinmemektedir.

Amerika’da ise ilk HIV vakaları 1981 yılında görülmeye başladı ve homoseksüel erkekler pnömoni (zatürre) benzeri enfeksiyonlar sonucu ölmeye başladılar. Vakalar ve ölümler giderek arttı.

1982 yılında CDC (Centers for Disease Control and Prevention/ Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) ilk kez AIDS terimini kullandı ve aynı yıl San Francisco’da ilk AIDS kliniği açıldı.

1984 yılında Dr.Robert Gallo ve meslektaşları AIDS’e yol açan HIV virüsünü keşfettiler.

1985 yılında ünlü aktör Rock Hudson AIDS’ten hayatını kaybetti ve ölümünden sonra Amerikan AIDS Araştırma Kuruluşuna 250.000 dolar bağışladı. Aynı yıl HIV tanısı için ELISA testleri kullanılmaya başlandı.

Hastalığın tanımlanması ve HIV ve AIDS Amerika’da epidemik olarak yayılmaya başladı ve 1994 yılı itibariyle 25-44 yaş arasında ölüm nedenleri arasında başı çekiyordu.

1995’de tedavide ilk proteaz inhibitörü kullanılmaya başlandı. 1997’de yüksek aktif antiretroviral tedavi (HAART) ile AIDS’e bağlı ölümler azalmaya başladı fakat bu agresif tedavinin ilaca dirençli HIV virüsünün gelişmesine yol açacağını düşünenler de az değildi.

2002 yılında FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) HIV’ı evde saptayan tanı kitlerine onay verdi. Bu kitler %99.6 doğru sonuç veriyordu.

HIV ve AIDS’in hala tam olarak bir tedavisi yoktur. Virüs bir kez vücuda girdiği zaman onu tamamen yok etmenin imkanı yoktur. Sadece hastalığı tedavi etmek ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak mümkündür. CDC’in HIV pozitif kişilerden virüsün bulaşmasını önleyici bir ilaç üzerine çalışmaları devam etmektedir.

 

 

Bunu da Okuyun

hiv tükürükle bulaşırmı,hiv belirtileri, hiv testi, hiv nasıl bulaşır, hiv nedir nasıl bulaşır, hiv pozitif, hiv bulaşma yolları, hiv nasil bulasmaz

HIV NASIL BULAŞIR?

  AIDS, insan bağışıklık yetmezliği virüsünün (HIV) bağışıklık sistemini çökerterek kişiyi enfeksiyonlara,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.