EVDE BESLENEN SU KAPLUMBAĞALARI TEHLİKELİ Mİ?

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) evde beslenen su kaplumbağalarına bağlı Salmonella salgınları olduğunu rapor etmektedir.

13 eyalette Salmonella Agbeni suşu ile enfekte otuz yedi kişi  rapor edilmiştir.  Bilgi alınabilen 33 kişiden 16’sı hastaneye kaldırılmış. Bu hastalardan hiçbiri ölmemiştir. 12 hastanın 5 yaş ve altı çocuklar olduğu bildirilmiştir. 

Epidemiyolojik ve laboratuar bulguları insan Salmonella Agbeni enfeksiyonlarının patlak vermesine, kaplumbağaların bulunduğu ortamdaki suyla veya kaplumbağalarla temas etmelerine bağlamaktadır.

Hasta kişilerle konuşulduğunda, 33 kişiden 15’inin (% 45), hastalanmadan önce hafta boyunca kaplumbağalar ya da çevreleriyle (örneğin kaplumbağa yaşam alanındaki su gibi) temas ettiğini bildirdi.

2015 yılında eyalet ve yerel sağlık görevlileri, bir sokak satıcısındaki kaplumbağaların örneklerini topladılar. Bütün genom dizilimi, bu salgında hastalardan izole edilen Salmonella Agbeni izolatlarına yakın olduğunu gösterdi. Bu yakın genetik ilişki, bu salgıntaki kişilerin ortak bir enfeksiyon kaynağını paylaşma ihtimalinin daha yüksek olduğu anlamına gelmektedir.

CDC, ”evde beslenen su kaplumbağalarını evcil hayvan olarak satın alınmamasını ya da hediye olarak verilmemesini” önermektedir.

1975’ten bu yana, FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi), özellikle küçük çocuklarda olmak üzere Salmonella enfeksiyonlarına neden oldukları için 4 inçten (10 cm) daha küçük kabuklu kaplumbağaları satma ve dağıtma yasağı getirdi.

Bütün kaplumbağalar, büyüklükleri ne olursa olsun, sağlıklı ve temiz görünseler de Salmonella bakterilerini taşıyabilirler.

CDC, küçük çocuklu ailelerin, kaplumbağaları veya diğer sürüngenleri evcil hayvan olarak beslememelerini önermektedir.

El yıkama, hastalığı önlemenin en iyi yoludur. Küçük kaplumbağaları veya onların yaşadıkları su tanklarını elledikten veya onları besledikten sonra ellerinizi sabun ve su ile yıkamanız gerekmektedir.

Kaynak: https://www.cdc.gov/salmonella/agbeni-08-17/index.html

Bunu da Okuyun

ŞARBON NASIL BULAŞIR?

Şarbon, Bacillus anthracis adlı bakterinin etken olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.