E.COLİ NEDİR? HANGİ HASTALIKLARA NEDEN OLUR?

Escherichia coli’nin kısaltması olan E.coli sağlıklı insan ve hayvanların bağırsaklarında bulunan bir bakteri türüdür.

E.coli’nin kültür ortamındaki görüntüsü

Theodor Escherich tarafından 1885 yılında yenidoğan bebeklerin dışkısında tanımladığı bir bakteridir. Daha sonra Escherichia coli olarak adlandırıldı ve bağırsakta komensal(zararsız) şekilde yaşayan bir organizma olarak kabul edildi.İlk kez 1935 yılında bir E. coli suşunun bebeklerde ishale sebep olduğu gösterildi.

E. coli, Enterobacteriaceae  ailesi içinde yer alan çok geniş ve çeşitli bakterilerden oluşan bir gruptur.

E. coli, insanlarda bağırsaklarda baskın şekilde bulunan bir organizmadır. Bununla birlikte, toplam bakteri içeriğinin çok küçük bir bölümünü oluşturur. Bağırsaktaki anaerobik Bacteroides türleri E.coli‘den en az 20 kat fazladır. Bununla birlikte, insan bağırsak ve dışkılarında düzenli olarak bulunan E.coli bakterisi dışkı kirliliği ve su kirliliğinin bir göstergesi olarak kabul edilir. Bu nedenle, E.coli’nin bulunduğu yerlerde insanların bağırsaklarından bulaşma olabileceği anlamına gelir.

Çoğu E. coli türü zararsız olmasına rağmen, bazıları vücutta bulundukları bölgeye göre hastalığa yol açabilir. Bazı E. coli türleri ishale neden olurken bazıları idrar yolu enfeksiyonlarına, solunum yolu hastalıklarına, pnömoniye ve diğer başka hastalıklara neden olur.

Diyareye(ishal) neden olabilen E. coli türleri kontamine su ya da gıda yoluyla veya hayvanlar ya da hasta kişilerle temas yoluyla bulaşabilir. Diyareye neden olan 6 tür E.coli mevcuttur.

E.coli O157:H7

♦Shiga toksini üreten E. coli (STEC) -STEC aynı zamanda verositotoksin üreten E. coli (VTEC) veya enterohemorajik E. coli (EHEC) olarak da adlandırılabilir. Bu tip, daha çok gıda kaynaklı salgınlarla bağlantılıdır. Genellikle bu enfeksiyonlardan E.coli O157:H7 suşları sorumludur.

♦Enterotoksijenik E. coli (ETEC)

♦Enteropatojenik E. coli (EPEC)

♦Enteroagregatif E. coli (EAEC)

♦Enteroinvasiv E. coli (EIEC)

♦Diffüz adheran E. coli (DAEC)

 

E.COLI O157 NEDİR?

E. coli’ye bağlı bağırsak enfeksiyonu neden olur?

İnsan veya hayvan dışkısı ile temas ettiğinizde veya E.coli ile kirlenmiş gıdalarla beslendiğinizde, suları içtiğinizde E.coli enfeksiyonuna yakalanabilirsiniz.

Yiyeceklerle bulaş:

E.coli, etin işlenmesi sırasında ete bulaşabilir. Etkilenen et 70 ° C ısıya ulaşacak kadar pişirilmezse bakteri hayatta kalabilir ve eti yediğinizde bulaşabilir. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kişilerin E. coli ile enfekte olmalarının en yaygın yoludur.

E. coli ile enfekte olabilen diğer gıdalar şunlardır:

Çiğ süt veya süt ürünleri. Bakteri, bir ineğin memesinden süte yayılabilir. Süt ürünlerinin pastörize edilmesi bu bakterinin yok edilmesini sağlar.
Ham meyve ve sebzeler iyi yıkanmadan tüketilirse ve enfekte hayvan dışkısı ile temas etmişse enfeksiyona neden olabilir.

Su ile bulaş:

E. coli ile enfekte olmuş insan veya hayvan dışkıları, bazen göl, havuz veya su kaynaklarına karışabilir. Kirlenmiş şehir veya kasaba suyu klorla uygun şekilde muamele edilmediğinde veya insanlar göl, havuz veya sulama kanalında yüzerken kazara kirli suyu yuttuklarında enfekte olabilirler.

Kişiden kişiye bulaş:

Bakteriler aynı zamanda insandan insana bulaşabilir, bu genellikle enfekte kişinin tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkamadığı durumlarda gerçekleşir ve E. coli  enfekte kişinin elinden diğer kişilere veya nesnelere yayılabilir.

Enfeksiyon belirtileri nelerdir?

E. coli ile oluşan bağırsak enfeksiyonunun başlıca belirtileri şunlardır:

Kanlı ishal, kramp şeklinde karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma.

Belirtiler genellikle E. coli ile temastan 3 veya 4 gün sonra başlar. Genellikle kişi doktora gitmeden ve E. coli ile enfekte olduğunun farkına varmadan yaklaşık bir hafta içinde iyileşme görülür.

Bunun dışında E.coli idrar yolları ve böbreklerde de enfeksiyona neden olabilir ve sonuçta idrar yolları enfeksiyonu ve nefrit( böbrek iltihabı) hastalıklara neden olabilir.

E.coli enfeksiyon tanısı nasıl konur?

E. coli enfeksiyonunun neden olduğu hastalıkları teşhis etmek için E. coli bakterilerinin varlığını göstermek gereklidir. Bunun için dışkı örneğini laboratuvara gönderilir ve E. coli O157: H7 tarafından üretilen toksinlerin belirlenmesi için testler yapılır.

E.coli enfeksiyon tedavisi nasıl yapılır?

E. coli enfeksiyonu genellikle kendiliğinden geçer.  İshal vücudun normalden daha fazla su kaybetmesine neden olur. Sıvı kaybını önlemek için bol sıvı alınmalı gerekiyorsa serum takılarak sıvı kaybı önlenmelidir.

İshal ilaçlarının kullanılması önerilmez çünkü bu ilaçlar sindirim sistemini yavaşlatır, vücudun toksinlerden kurtulmasını önler. Enfeksiyonun tedavisinde antibiyotiklerin her hangi bir faydası yoktur.

Bunu da Okuyun

ŞARBON NASIL BULAŞIR?

Şarbon, Bacillus anthracis adlı bakterinin etken olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır.

8 Yorumlar

 1. AIDS sivrisinekle bulaşır mı anketinizi 2000 li yıllar da arkadaşlarla tartışmıştık ve hiçbir sonuca varamamıştık. Saygın üniversitelere danışmış ancak herhangi bir cevap alamamıştık. Yapılan bilimsel bir çalışma varsa araştırma sonucunun linkini atarsanız çok sevinirim.
  Teşekkürler.

  • Doktorumnedio

   AIDS’e yol açabilen HIV’ın (human immunodeficiency virus) bulaşma yolları arasında sivrisinekler yoktur. Anketin cevabı hayır. HIV’ın sivrisineklerle bulaştığına dair de herhangi bilimsel bir çalışma yoktur. İlginiz için teşekkürler.

 2. Kemal Öztürk

  iyi günler. Eşimde E.coli bakterisi çıktı. Kendisi hamile ve antibiyotik kullanmak istemiyor. Tanı kendisine 36. haftada konuldu. Kusma ve ateş yok. Mide bulantısi var. İdrarda koku olduğunu söyledi 2 gün önce söyledi. İdrar renginde kırmızılık olduğunu söyledi. Sıvı tüketimi günde 1,5 litre. Şimdilik durumu bu. Bu bakteri bebeğe bir zarar verir mi? Çok teşekkürler.

  • Doktorumnedio

   İdrar yolu enfeksiyonu özellikle gebelerde tedavi edilmesi gereken bir enfeksiyondur ve tedavi yolu antibiyotiktir. Herhangi bir şikayetiniz olmasa bile idrar kültürü ile enfeksiyon etkeni saptanmışsa (E.coli sizde saptanmış) tedavi edilmesi gerekir. Asemptomatik bakteriüri adı verilen bu durum gebelerde sık görülür.Yani enfeksiyon belirtisi, herhangi bir şikayet olmamasına rağmen idrar kültüründe bakteri ürer. Sizin de doktorunuza bu konuda danışmanızı ve onun tavsiye ve tedavisine uymanızı öneririz.

 3. hastanede tedavi görüyorum karaciğer kist hidatik ten amaliyat oldum 8 ay önce sağ lob sagment 5 ve sagment 6 kistin olduğu yer ana damar kist tekrarladigi için tekrar tedavi olmam gerekti 9 ekimde hastaneye yattim endoskopi yapildi. benim kistten gelen sivi orneginde e.coli çıktı endoskopiden sonra. endoskopiden önce alinan sivi ornegi temizdi. bu benim 4 gun boyunca 39 40 larda devam eden ateşe sebep oldu. simdi antibiyotik tedavisiyle geçermi acaba

  • Doktorumnedio

   E.coli bakterisi antibiyotikle tedavi edilebilir. Bunun için antibiyogram testi yapılarak bakterinin hangi ilaçlara duyarlı olduğu saptanır ve bu antibiyotikler kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.