HAFIZAYI KUVVETLENDİREN 7 YİYECEK

Sağlıklı beslenmenin diyabet riskini azaltmada, hipertansiyonu ve kalp hastalıklarını önlemede yeri olduğu tıbben kanıtlanmışken, Alzheimer hastalığının diyetle riskinin azaltılması veya tedavisi kanıtlanamamıştır.

TİP 2 DİYABETLİLER NASIL BESLENMELİ?

Bununla birlikte bazı gıdaların tüm vücut sağlığımızın yanında beyin sağlığına da katkıda bulunarak bunamayı geciktirdiği ve hafızımızı kuvvetlendirdiği araştırmacılar tarafından  belirtilmektedir.

İşte aşağıda hafızamıza iyi gelecek 7 gıda:

1-Balık:

balik
Somon, uskumru, orkinos ve diğer balıklar dokosaheksaenoik asit (DHA) gibi üzere kalp için oldukça faydalı  omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. DHA nöronların normal işleyişinde çok önemlidir.

 

 

 

2-Koyu yeşil yapraklı sebzeler:

yesillikKoyu yapraklı yeşillikler, ıspanak ve brokoli iyi bir E vitamini ve folat kaynağıdır. Folatın tam olarak beyni nasıl koruduğu bilinmemektedir ancak bu etkinin kanda homosistein olarak bilinen bir amino asit düzeyini düşürerek olduğu düşünülmektedir. Yüksek homosistein seviyeleri sinir hücrelerinin ölümünü tetikleyebilir. Folik asit homosistein düzeylerini düşürerek beynin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

 

3-Avakado:

avakado

Avakado güçlü bir antioksidan olan E vitamini açısından zengindir. Avokado da dahil olmak üzere E vitamini bakımından zengin gıdaları aynı zamanda antioksidan C vitamini bakımından yüksek olan gıdaları bol olarak tüketenler de  Alzheimer gelişme riski düşüktür.

 

 

4-Ay çekirdeği:

ay-cekirdegi

Ayçiçeği çekirdekleri de dahil olmak üzere diğer çekirdek türleri E vitamininin iyi kaynaklarıdır.

 

 

 

 

5-Yer fıstığı ve fıstık ezmesi:

yer-fistigi

Her ikisi de yağ oranı yüksek olmasına rağmen yer fıstığı ve fıstık ezmesi sağlıklı yağ kaynağı olma eğilimindedir ve E vitamini açısından zengindirler. Her iki gıda da kalp ve beynin sağlıklı ve düzgün çalışmasına yardımcı olur.Bunun dışında badem ve fındık da oldukça faydalıdır.

 

 

6-Yaban mersini, çilek gibi meyveler:

berry

Yaban mersini, çilek gibi meyveler yaşla ilişkili bilişsel gerilemeye yavaşlatmada, beynin doğal mekanizmasını koruyarak beyin sağlığına dolayısıyla hafızamızın kuvvetli olmasına ve yaşa bağlı hafıza kaybıyla ilişkili toksik proteinlerden kurtulmanıza yardımcı olur.

 

7-Tam tahıl ürünleri:

tahil

Lif bakımından zengin kepekli tahılların diyete eklenmesi Alzheimer hastalığına ilerleyebilen hafif bilişsel bozukluk riskini düşürdüğü gösterilmiştir. Bu tür diyet inflamasyonu, oksidatif stresi ve yüksek tansiyon gibi diğer vasküler risk faktörlerini azaltır.

 

 

ALZHEİMER RİSKİNİ AZALTMANIN KANITLANMIŞ 10 YOLU

Bunu da Okuyun

METABOLİZMANIZI YAVAŞLATAN NEDENLER NELERDİR?

Besin kaynakları ile alınan enerjinin vücut için gerekli maddeler çeverilmesi işlemine metabolizma denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.