HİPERTANSİYON NASIL KONTROL EDİLİR?

 

IMG_2544

Hipertansiyon damarlarınızdaki kan basıncının olması gerekenden yüksek olmasına denir. Kan basıncı arter duvarlarına uygulanan gücün ölçülmesidir. Kan basıncı gün içinde artabilir ve azalabilir ama uzun bir süre tansiyonunuzun yüksek kalması kalp hastalıklarına ve felçlere neden olur. Yüksek tansiyonun genellikle belirti ve bulgusu yoktur. Tansiyonunuzun yüksek olduğunu anlamak için ancak ölçmeniz gerekmektedir.

Hipertansiyon bulguları nelerdir?

Hipertansiyona sessiz öldürücü denebilir çünkü uzun süre herhangi bir belirti vermez. Nadiren başağrısı veya kusma görülebilir.

Yüksek kan basıncının etkileri nedir?

Yüksek kan basıncı arterlerinize zarar verir, kan akışını azaltır ve kalbinize giden oksijeni azaltır. Sonuçta kalp hastalığı görülür. Kalbe kan akışının azalması anjina dediğimiz göğüs ağrısına, kalp yetmezliğine ve kalp krizine (myokard infarktüsü) neden olur.

Beyne giden arterlerde tıkanma ve kan akışının azalması inmelere neden olur. Konuşma, yürüme ve diğer aktivitelerde zorluk ve ölüm görülebilir.

Yüksek kan basıncı böbrek hastalıklarına neden olabilir.

Kan basıncı nasıl kontrol edilir?

İlaç tedavisine başlamadan önce hayat tarzında yapacağınız değişiklikler kan basıncınızı düzeltmede faydası olacaktır. Öncelikle diyetinize dikkat etmeniz gerekli. Diyetinizde tuz oranını, doymuş yağ oranını ve kolesterol düşürmelisiniz. Diyetinizde taze meyve ve sebzelere ağırlık vermelisiniz. Kilonuza dikkat etmeli gerekiyorsa kilo vermelisiniz.

İkinci olarak fiziksel aktif olmalısınız ve günde en azından 3 kez 10 dakika yürümelisiniz. Bunu haftanın 5 günü uygulamalısınız.

Sigara içiyorsanız bırakmalısınız. Alkol kullanıyorsanız azaltmalı veya bırakmalısınız.

Şeker hastalığınızın varsa şeker düzeyinize dikkat etmeli, gerekli önlemleri ve ilaç tedavisini almalısınız.

Tüm bunlara rağmen kan basıncınız düşmüyorsa doktorunuzun vereceği tansiyon düşürücü ilaçları kullanmalısınız.

Bunu da Okuyun

DÜŞÜK TESTOSTERON DÜZEYİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Testosteron, öncelikle testislerde üretilen erkeklerde baskın olan bir cinsiyet hormonudur ve yeterli testosteron üretilememesi hipogonadizm ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.