SU ÇİÇEĞİ NASIL ANLAŞILIR?

Su çiçeği nedir, Su çiçeği nasıl anlaşılırSu çiçeği varicella zoster virüsü (VZV) tarafından oluşturulan bulaşıcı bir hastalıktır. İçi su toplamış kırmızı kabarıklıklara, kaşıntı, yorgunluk ve ateşe yol açar. Su çiçeği bebeklerde, yetişkinlerde ve immün sistemi zayıflamış hastalarda ciddi olabilir. Enfekte insanların öksürük ve hapşuruğu ile kolayca diğer insanlara bulaşabilir. Ayrıca veziküllerdeki virüslerle temas edilmesi veya virüsün solunması ile hastalık bulaşabilir.

Su çiçeği belirti ve bulguları nelerdir?

En tipik belirtisi içi su dolu kabarcıkların oluşması ve zamanla kabuklanmasıdır. Kaşıntı mevcuttur. İlk başta yüz ve gövdede görünür, daha sonra tüm vücuda yayılır. Ağız, göz kapakları ve genital bölgede bile görülür. Kabuklanması yaklaşık bir hafta sürer. Yüksek ateş, yorgunluk, halsizlik ve iştah kaybı diğer bulgulardır.

Su çiçeği ile enfekte kişi ne zaman bulaştırıcıdır?

Su çiçekli bir çocuk ya da yetişkin hastalığı döküntüler ortaya çıkmadan 1-2 gün önce başlar, döküntüler kabuklanana kadar sürer.

Su çiçeği nasıl önlenir?

Su çiçeğini önlemenin en kolay yolu aşılanmadır. Su çiçeği aşısı güvenli ve hastalığı önlemede çok etkilidir.

Su çiçeği tedavisi nasıldır?

Tedavi kaşıntıya ve döküntülerin enfekte olmamasına yönelik yapılır. Çocuklarda ateş tedavisi için aspirin dışı ateş düşürücüler verilebilir. Asprin su çiçekli hastalarda Reye Sendromuna neden olabileceği için kullanılmaz.

Bunu da Okuyun

DİSLEKSİ NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Disleksi, okuma, yazma ve heceleme sorunlara neden olabilen yaygın bir öğrenme zorluğudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.