SPERM SAYISINI VE KALİTESİNİ ARTTIRMANIN 6 YOLU

Sağlıklı bir erkekte mililitrede yaklaşık en az 15.000 milyon sperm hücresi bulunmalıdır fakat sperm hücrelerini sağlıklı olarak kabul edebilmemiz için sadece sayı değil, sperm hücrelerinin şekli, yapısı ve hareket kabiliyetleri de önemlidir. Bu faktörlerden birinin olmaması sperm hücrelerinin sağlıksız olduğunu gösterir. Sağlıksız sperm hücreleri inferitiliteye (kısırlık) neden olabilir.

Sperm hücrelerinin sağlıklı olması için yapılması ve yapılmaması gereken 6 maddeyi aşağıda bulabilirsiniz:

 

1-Sağlıklı beslenme:

Domates,patates, havuç, kavun, balık, ceviz, kabak çekirdeği, yaban mersini ve nar gibi antioksidan açısından zengin besinlerin alınması sağlıklı sperm hücreleri açısından önemlidir.

Aynı zamanda çikolata, özellikle saf siyah( bitter) olan türü sperm hücrelerinin sayısını ve hareketini geliştirmede faydalıdır.

Bunun dışında soğan, turp ve bol su içmek sperm hücrelerine faydalıdır.

2-Egzersiz:

Sadece kilo vermeye değil aynı zamanda testosteron seviyesinin de artmasına yardımcı olur.

3-Sigara,içki ve uyuşturucu kullanmama:

Yapılan çalışmalarda alkolün sperm kalitesi, hareketi ve sayısı üzerinde negatif bir etkisi olduğu görülmüştür. Sigara da içinde bulunan kadmiyum, kurşun ve benzopiren gibi  karsinojen maddeleri yüzünden sperm hücrelerinin DNA’sını bozar, onların ölmesine neden olur ve sperm kalitesi düşer, sayısı azalır.

Marihuana ve kokain gibi uyuşturucular da seminal sıvı üretiminin ve penise giden kan miktarının azalmasına neden olur.Sperm kalitesi ve sayısını zayıflatır.

4-Stresi azaltma:

Kanda stres hormonlarının fazla olması, sperm sayısını azaltabilir. Sperm üretimini etkiler ve kalitesini düşürür. Bu yüzden mümkün olabildiğince stresle mücadele edilmeli ve yenmeye çalışılmalıdır.

5-Cinsel ilişki sıklığı:

Düzenli bir seks hayatının sağlıklı sperm hücrelerine sahip olmada önemli olduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir.

6-Sıcağa maruz kalma:

Sperm hücreleri sıcaklık ve toksik kimyasallar gibi çevresel şartlardan etkilenebilir. Örneğin laptopların diz üstünde veya kucakta kullanılması sonucu sıcaklık direkt olarak skrotuma (yumurtalık) iletilir ve bu da sperm kalitesinin azalmasına neden olur.

Spermiyogram testi hakkında bilgi almak için tıklayınız. 

 

Bunu da Okuyun

DÜŞÜK TESTOSTERON DÜZEYİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Testosteron, öncelikle testislerde üretilen erkeklerde baskın olan bir cinsiyet hormonudur ve yeterli testosteron üretilememesi hipogonadizm ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.