TESTOSTERON DÜZEYİNİ ARTTIRMANIN DOĞAL YOLLARI

testosteron eksikliği, testosteron ilacı ,testosteron nedir ,testosteron hormonu, testosteron izle, testosteron iğnesi, testosteron fazlalığı, testosteron tedavisi

Testosteron erkeklerde yüksek miktarda  testislerde ve böbrek üstü bezlerinde üretilen bir hormondur. Kadınlarda da az da olsa üretilir. Yüksek testosteron seviyeleri cinsel performans, üreme fonksiyonları,kas kütlesel gelişimi, saçların uzaması, agresif , rekabetçi davranışlar ve diğer erkeklere özgü davranışların gelişmesinden sorumludur.

Testosteron hormonu 40 yaşlarında en yüksek düzeydedir ve giderek azalır.Bununla birlikte testosteron düzeyini yükseltmek için çeşitli yollar mevcuttur. Bunlar nelerdir?

1-Beslenmenize dikkat edin.

Vücudunuzun ne kadar testosteron ürettiği doğrudan diyetinizle ilişkilidir. Bu yüzden ne yediğinize dikkat etmeniz gerekir. Testosteron ile dost bir diyette sağlıklı yağlar, bol yeşil yapraklı bitkiler, protein ve belli bir miktarda da kolesterol bulunmalıdır.  Örneğin çinko ve magnezyum testosteron üretimini başlatırken, sağlıklı düzeydeki kolesterol de Leydig hücrelerinden testosteron yapımını sağlar.

Ek olarak brokoli, karnabahar, lahana gibi sebzeler östrojen düzeyini düşürüp, testosteron düzeyini arttırırlar.

Günlük diyetinizin içine 1-2 avuç ceviz, badem,fıstık eklemek de testosteron düzeyinizin artmasına yardımcı olacaktır.

Ayçiçeği çekirdeği ve kabak çekirdeği de hem E vitamini, çinko ve protein açısından zengindir hem de testosteron düzeyinin artmasını sağlar.

Güne yulaf ezmesi ile başlamanız testosteron düzeyinizin artmasına yardımcı olacaktır. Yulaf ezmesi lif açısından zengin, yağ içeriği olarak fakirdir. Aynı zamanda yulaf ezmesinin cinsel performansı arttırdığı gösterilmiştir.

Ayrıca testosteron düzeyinizin düşmemesi için yumurtayı diyetinizden eksik etmemelisiniz.

Sağlıklı bir testosteron düzeyi için diyetinizdeki şekeri azaltmanız gerekir. Özellikle meyve sularındaki ve işlenmiş gıdalardaki fruktoz obeziteye neden olan en önemli faktörlerden biri olarak gösterilmektedir.

Düzenli olarak D vitamini alanlarda testosteron düzeylerinin daha yüksek olduğu gösterilmiştir.

2-Egzersiz yapın.

Düzenli egzersiz testosteron düzeyinizi yükseltmenin bir diğer yoludur. Örneğin ağırlık çalışmak, kardiyo egzersizleri yapmak, bisiklete binmek testosteron düzeyinizin artmasına yardımcı olacaktır.

3-Hayat tarzınızda değişiklikler yapın.

-Uykunuzu ihmal etmeyin.

Yeterli uyumamanın vücudumuza verdiği zararlar

-Stresten mümkün olduğunca uzak kalmaya çalışın.

Stresinizi azaltmanın yolları

-Alkolü azaltın.

-Kahveyi azaltın.

-Tansiyonunuzu kontrol altında tutun.

-Zevk aldığınız şeyleri yapmaya çalışın, kendinize zaman ayırın.

Bunu da Okuyun

DÜŞÜK TESTOSTERON DÜZEYİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Testosteron, öncelikle testislerde üretilen erkeklerde baskın olan bir cinsiyet hormonudur ve yeterli testosteron üretilememesi hipogonadizm ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.