TİROİT NODÜLÜ NEDİR?

 

 tiroid nodülü belirtileri tiroid nodülü büyüklüğü tiroid nodülü bitkisel tedavi tiroid nodülü biyopsi sonuçları tiroid kanseri belirtileri tiroid nodülü tedavisi tiroid nodülü ameliyatı tiroid nodülü neden oluşurTiroit nodülü boynumuzun önünde bulunan tiroit organındaki büyüme ve topaklaşmalara verilen isimdir. Tiroit nodullerinin çoğu kanser değildir ve çoğunun tedavi edilmesi gerekmez fakat bazen tiroit nodülleri fazla tiroit hormonu salgılanmasına neden olur. Tiroit nodülü fazla hormon salgıladığında tiroit bezinin kendisi baskılanır ve görevlerini yerine getiremez.

 

Tiroit nodülleri neden oluşur?

Tiroit nodüllerinin kesin nedeni bilinmemektedir fakat radyasyona maruz kalanlarda tiroit nodülü gelişme riskinin fazla olduğu bilinmektedir. Çevresel radyasyona maruz kalmanın ve özellikle geçmişte çocukluk döneminde radyasyona maruz kalmanın tiorit nodülü gelişme riskini arttırdığı belirtilmektedir.

Tiroit nodülleri görülme sıklığı yaşla birlikte artmaktadır. Bununla birlikte ailesinde tiroit nodülü olanlarda tiroit nodülü görülme riski artmaktadır. Ayrıca guatr gibi başka tiroit rahatsızlıkları bulunanlarda da tiroit nodülü görülme riski artmaktadır.

Tiroit nodülü belirtileri nelerdir?

Tiroit nodüllerinin çoğu herhangi bir belirti göstermez ve çok küçük oldukları için hissedilmezler. Tesadüfen başka bilgisayarlı tomografi veya ultrason sırasında saptanırlar.

Tiroit nodülü büyükse şişliği hissedilebilir ve nadir de olsa aşağıdaki belirtiler görülebilir:

-Boğazda ağrı veya boğazda doluluk hissi

-Yutkunmada ve bazen nefes almada zorluk

-Tiroit hormonu fazlalığına (hipertiroidizm) bağlı olarrak sinirlilik, kalp atışlarında artış, terleme, kilo kaybı

-Tiroit hormonu azlığına (hipotiroidizm) bağlı olarak yorgun, depresif hissetme, hatırlama zorluğu, kabızlık, kuru cilt, üşüme hissi görülebilir.

Tiroid nodülü nasıl tedavi edilir?

Tiroit nodülünün tedavisi nodülün sizi nasıl etkilediğine bağlıdır. Eğer nodülünüz kanserli değil ve size herhangi bir rahatsızlık vermiyorsa doktorunuz size takip önerecektir. Eğer nodülünüz rahatsızlık veriyorsa ilaç veya cerrahi tedavi almanız gerekebilir.

Nodülleriniz hipertiroidizme neden oluyorsa antitiroit ilaçlar ve radyoaktif iyot tedavide kullanılabilir.,

Cerrahi tedavi eğer nodülünüz çok büyükse veya kanserli hücre barındırıyorsa uygulanır.

Bunu da Okuyun

DÜŞÜK TESTOSTERON DÜZEYİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Testosteron, öncelikle testislerde üretilen erkeklerde baskın olan bir cinsiyet hormonudur ve yeterli testosteron üretilememesi hipogonadizm ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.