YAĞLARI YAKAN VE METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN 10 BESİN

yağ yaktırıcılar, yağ yakıcı, yağ yakmanın yolları nelerdir, yağ yakan besinler, yağ yakmak için ne yapmalı, yağ yakmak için zencefil suyu için, yağ yakmak için spor, hızlı yağ yakmakDiyetinizde yağları yakmaya yardımcı olan ve metabolizmanızı hızlandıran gıdaların ağırlıklı olması kilo vermenize yardımcı olacaktır.

 

 

İşte metabolizmanızı hızlandıran ve daha hızlı kilo vermenize yardımcı olan besinler:

1-Su:

Vücut fonksiyonlarını ve metabolizmayı hızlandırmanın en iyi yollarından biri bol su içmektir. Günde 8 bardak soğuk su ekstra kalorilerinizi yakmanıza yardımcı olacaktır.

2-Whey proteini:

Peynir altı suyu proteini anlamına gelen whey proteini metabolizmanızı hızlandırmada bire birdir.

3-Yeşil çay:

Yeşil çay ve özütlerinde bulunan EGCG (Epigalokateçin gallat) gibi kimyasal maddeler hem yağları yakmaya yardımcı olur hem de metabolizmayı hızlandırır.

4-Yağsız protein:

En iyi yağsız protein gıda seçenekleri arasında yağsız tavuk , hindi göğsü , yumurta akı , balık ve deniz ürünleri bulunmaktadır.

5-Kompleks yüksek lif içeren karbonhidratlar:

Tam tahıllı ekmek, kahverengi pirinç, fasulye , yulaf ezmesi ve nişasta içermeyen sebzeler bu tür gıdalara örnek olarak verilebilir. Bu gıdalar sizin uzun süre tok hissetmenizi sağlayacaktır. 

6-Kalsiyum:

Kalsiyum vücuttaki hormonal aktiviteyi düzenler ve yağ hücrelerinde yağı parçalayarak kilo kaybını hızlandırır.

Kalsiyum açısından zengin 10 gıda kaynağını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Kalsiyum yönünden zengin 10 gıda.

7-Baharatlar:

Acı baharatlı yiyecekler metabolizmanızı hızlandırır.  Örneğin, acı biberde mevcut olan kapsaisin bileşiği daha fazla stres hormonlarının serbest bırakılmasını sağlayarak metabolizmayı hızlandırır ve daha fazla kalori yakılmasını sağlar.

8-Sarımsak ve zencefil:

Zencefil ve sarımsak vücut ısısını yükseltir ve vücudunuzun yağ yakma mekanizmasını teşvik eder.  Sarımsak ve zencefilin düzenli alımı bağışıklık sistemini güçlendirir ve  soğuk algınlığı ve gribi önlemeye yardımcı olur.

Zencefilin faydalarını öğrenmek için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

ZENCEFİLİN FAYDALARI NELERDİR?

9-Sirke:

Sirkeden gelen asit nişasta sindirimini yavaşlatır ve insülin düzeylerini dengeli tutar. Metabolizmayı hızlandırır ve metabolizma bozukluklarının tedavisinde etkilidir.

10-Esansiyel yağ asitleri:

Omega – 3 esansiyel yağ asitleri, leptin adı verilen yağ hormonu seviyelerini etkiler. Dolayısıyla leptin düzeyi düşük insanlar hormon düzeyleri daha yüksek olanlara göre daha fazla kalori yakma eğilimindedirler. Omega 3 yağları için en iyi kaynaklar ton balığı, yağsız beyaz balık , somon ve sardalyadır.

Bunu da Okuyun

LİKOPEN NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

Likopen, domates, karpuz, papaya, kırmızı greyfurt ve guava gibi kırmızı renkli meyve ve sebzelerde bulunan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.