DOĞUM KONTROL HAPLARININ GEBELİĞİ ÖNLEME DIŞINDAKİ 8 FAYDASI

Doğum kontrol hapları hamile kalmayı önlemek amacıyla kullanılan ilaçlardır fakat bir çok kadın tarafından doğum kontrol ilaçları başka faydalarından yararlanmak amacıyla da kullanılmaktadır. Bununla birlikte doktorunuza danışmadan doğum kontrol haplarını kullanmamalısınız.

İşte doğum kontrol haplarının gebelik önleme dışındaki faydaları:

over, yumurta, adet, menstruasyon1-Adetlerinizi daha düzenli olmasını sağlar. 

2- Adet dönemlerinizin daha az sıkıntılı geçmesini sağlar. Üreme çağındaki kadınların %10’unda menoraji adı verilen şiddetli adet kanamaları görülebilir. Doğum kontrol hapları kanama miktarını azaltırlar.

3-Kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar. Doğum kontrol hapları dismenore adı verilen adet ağrılarınızın azalmasına yardımcı olur.

migren, migren nasıl gecer, migrenin belirtileri4-Adet döneminde görülen migrene karşı tedavi edici olabilir.

Migreni olan kadınların %60’ı migren ataklarını adet dönemlerinde yaşarlar. Bunun nedeni adet dönemindeki östrojen düşüşüdür. Doğum kontrol hapları hormonal düşüş ve yükselmeleri önleyerek migren ataklarına karşı iyi gelebilir.

 

 

 

akne5-Cildinize iyi gelebilir.

Kadınlarda da az da olsa erkek hormonları mevcuttur fakat bazı kadınlarda akne ve kıllanmaya neden olan erkeklik hormonlarının üretimi daha fazla olabilir. Doğum kontrol ilaçları erkeklik hormonlarını azaltır ve cildinizin daha güzel görünmesini sağlayabilir.

 

 

6-Endometriozisi azaltabilir.rahim

Endometriozis, rahim dokusunun rahmin dışına doğru büyümesidir. Doğum kontrol hapları rahim duvarını incelterek endometriozis gelişimini yavaşlatabilirler.

7-Polikistik over sendromunda yardımcı olarak kullanılabilirler.  

Hormonal düzensizliğe bağlı olarak gelişen polikistik over sendromunda akne, adet düzensizlikleri, kıllanma, over kistleri ve infertilite(kısırlık) görülebilir. Doğum kontrol hapları hormonal düzensizliği ve testosteron gibi erkeklik hormonlarını azaltarak bu belirtileri azaltabilirler.

8-Bazı kanser türlerinin gelişme riskini azaltabilir. Çalışmalarda 5 yıl ve üzerinde doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda over kanseri gelişme riskinin %50 azalttığı gösterilmiştir.

Bunu da Okuyun

MEME KANSERİ İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN 23 YANLIŞ

Meme kanseri kadınlarda görülen kanserler arasında birinci sıradadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.