GÖZ SAĞLIĞINIZ İÇİN FAYDALI BESİNLER

Sağlıklı gözler için beslenme oldukça önemlidir. Bazı besin kaynaklarının düzenli olarak tüketilmesi göz sağlığınızın bozulmaması ve bazı göz hastalıklarının gelişme riskinin azalması açısından önerilmektedir.

Aşağıda göz sağlığınız için gerekli besin kaynaklarını bulabilirsiniz.

 • Taze Kırmızı Biber
  Taze Kırmızı Biber
  C vitamini deposudur ve göz damarları için oldukça faydalıdır. Katarakt riskini azaltır. Taze yenilmesi önerilir çünkü ısı C vitaminini öldürür.
 • Kuruyemiş
  Kuruyemiş
  E vitamini açısından zengindir. Makula dejenerasyonunu ve katarakt gelişmesini yavaşlatır. Ayçekirdeği, fındık ve fıstık E vitamini yönünden zengindir.
 • Yeşil Yapraklı Sebzeler
  Yeşil Yapraklı Sebzeler
  Lahana, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler C ve E vitamini açısından zengindir. Ayrıca içeriklerinde bulunan lutein ve ksantin gibi karotenoidler sayesinde göz hastalıklarının gelişmesini engellerler.
 • Somon
  Somon
  Retina için gerekli olan 2 tip omega 3 yağ asidi vardır. DHA ve EPA. Bunları somon balığı ve tuna balığı gibi balıklarda bulabilirsiniz. Bu sayede göz kuruluğu, glokom ve makula dejenerasyonu riskiniz azalır.
 • Tatlı Patates
  Tatlı Patates
  Tatlı patates, havuç, kavun, mango ve kayısı gibi besinlerde A vitamininin bir formu olan beta karoten oranı yüksektir. Beta karoten, gece görme kabiliyetini ve görme keskinliğini arttırır. Ayrıca tatlı patateste C ve E vitamini bulunur.
 • Et ve Tavuk
  Et ve Tavuk
  Kırmızı et ve tavuk etinde bulunan çinko karaciğerde bulunan A vitaminini retinaya taşır ve bu sayede koruyucu melanin pigmenti üretilir.
 • Baklagiller
  Baklagiller
  Vejeteryanlar çinko deposu olarak baklagilleri tercih edebilirler. Börülce, barbunya fasulyesi, mercimek, nohut çinko oranı yüksek gıda kaynaklarıdır.
 • Yumurta
  Yumurta
  Yumurtada bulunan çinko vücudunuzdaki lutein ve zeoksantinin kullanımını attıracak ve bu da retinanızın zararlı ışınlardan korunmasını sağlayacaktır.
 • Kabak
  Kabak
  Kabak, A ve C vitamini, çinko açısından hatta omega yağ asitleri açısından oldukça zengindir.
 • Brokoli ve Brüksel lahanası
  Brokoli ve Brüksel lahanası
  Brokoli ve Brüksel lahanası antioksidan özellikleri sayesinde ve içerdikleri A,C,E vitaminleri ve çinko sayesinde göz sağlığınız için oldukça faydalıdır.

 

Bu yazının faydalı olduğunu düşünüyor musunuz?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

 

 

Bunu da Okuyun

GÖZLERİNİZ SAĞLIĞINIZ HAKKINDA NELER SÖYLER?

Yüksek kolesterolden karaciğer hastalığına kadar gözleriniz sağlığınız hakkında birçok ipucu verebilir. İşte aşağıda bunlardan bazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.