OVULASYON (YUMURTLAMA) NEDİR? BİLMENİZ GEREKEN HERŞEY

Ovulasyon, adet döngüsünün bir parçasıdır. Yumurtalıktan yumurtanın serbest bırakılması yani yumurtlama olayına verilen isimdir.

Yumurta bırakıldığında, sperm ile döllenebilir veya döllenemeyebilir. Eğer döllenmişse, yumurta hamileliğe dönüşmek için rahme gider ve gebeliği oluşturmak üzere rahme yapışır.

Eğer yumurta döllenmemiş kalırsa, parçalanır ve adet dönemi  boyunca rahim astarı ile birlikte vücuttan atılır.

Ovulasyon ne zaman olur?

Ovulasyon tipik olarak 28 günlük bir adet döngüsünün 14. gününde gerçekleşir. Bununla birlikte, herkesin 28 günlük bir Dönemi olmayabilir, bu nedenle ovulasyonun  zamanı değişiklik gösterebilir.

Genelde yumurtlama, döngünün ortasından  dört gün önce veya dört gün sonra gerçekleşir.

Ovulasyon ne kadar sürer?

Yumurtlama süreci, adet döneminin (menstrüel siklusun) 6. ve 14. günlerinde folikül uyarıcı hormonu (FSH) ile başlar. Bu hormon yumurtanın içindeki yumurtanın daha sonra yumurtayı serbest bırakmak için hazırlanmasında ve olgunlaşmasında yardımcı olur.

Yumurtanın olgunlaşmasından sonra, vücudunuz yumurtanın serbest kalmasını tetikleyen bir lüteinleştirici hormon (LH) salgılar. Ovülasyon, LH dalgalanmasından 28 ile 36 saat sonra gerçekleşir.

Ovulasyon belirtileri nelerdir?

Ovulasyon belirtileri, her kadında ortaya çıkmaz. Belirtilerin olmaması  yumurtlamadığınız anlamına gelmez.

Bununla birlikte, yumurtlamayı tanımlamanıza yardımcı olabilecek bazı fiziksel ve ruhsal değişiklikler görülebilir. Ovulasyon belirtileri şunlar olabilir:

1-Ovulasyon ağrısı (mittelschmerz)

2-Vücut ısısındaki değişiklikler:

Çoğu kadın için, yumurtlamadan önce, bazal vücut ısısı oldukça tutarlı değişim gösterir. Yumurtlamaya yaklaştıkça, hafif bir düşüş olabilir, ancak yumurtlamanın ardından keskin bir artış izleyecektir. Isı artışı, yumurtlamanın henüz gerçekleştiğine işarettir. Bazal vücut ısısını birkaç ay boyunca izlemek, yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmenize yardımcı olabilir.

3-Servikal mukustaki değişiklikler:

Yumurta akına benzeyen servikal sıvı ovulasyona yaklaştığınız veya yumurtladığınızı gösteren bir işarettir. Her kadında kendine özgü servikal sıvı olabilir ve her sıvı aynı görünmez. Ovulasyon genellikle bir kadının en fazla sıvı salgıladığı dönemde gerçekleşir.

4-Memelerde  ağrı  veya hassasiyet

5-Lekelenme

6-Libido değişiklikleri

Vajinal akıntıya neden olan 15 durumu öğrenmek için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

VAJİNAL AKINTIYA NEDEN OLAN 15 DURUM

“Bereketli pencere dönemi” (fertile window)  nedir?

Yumurtlamayı içeren altı gün, “bereketli pencere” olarak adlandırılan dönemi oluşturur.  Bu dönem cinsel ilişkinin hamilelikle sonuçlanabileceği dönemdir.

Sperm, cinsel ilişkiden sonra fallop tüplerinde 3-4 gün canlı olarak kalabilir. Yumurta ise fallop tüplerinde iken yaklaşık 24 saat canlı kalır ve bu dönem döllenmenin olduğu bereketli pencere dönemi olarak adlandırılır.

Ovulasyon testi nedir? 

Evde kendi kendinize yapabileceğiniz yumurtlama gününü belirleyerek hamilelik şansının artmasını sağlayan testlerdir. Ticari olarak satılan bu kitlerin kullanma kılavuzuna göre bu testler uygulanır. Kolayca uygulanabilen çabuk sonuç veren testlerdir. Test için idrar kullanılır ve testin markasına göre testin uygulanma şekli değişir.

Düzenli bir şekilde ovulasyon olmazsa ne olur?

Düzenli olarak yumurtlamadığınızı fark ederseniz bir kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekir.

Stres veya diyet gibi şeyler yumurtlamanın tam gününü aydan aya etkilese de, ovulasyonu düzensiz veya tamamen durdurabilecek polikistik over sendromu (PCOS) veya amenore gibi tıbbi durumlar da vardır.

Bu durumlar yüz veya vücutta kıllanma, akne ve hatta infertilite dahil olmak üzere hormonal dengesizliklerle ilişkili başka semptomlara da neden olabilir.

Hamilelikle ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

HAMİLE MİYİM?

Bunu da Okuyun

SAĞLIKLI BİR BEBEK İÇİN GEBELİKTE NASIL BESLENİLMELİ?

Bir gebenin hamileliği boyunca yediği ve içtikleri karnındaki bebeğin ana besin kaynağıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.