HAMİLE MİYİM?

hamileGebeliğin ilk belirtisi adet gecikmesidir. Adet gecikmesinin gebelikten kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için en kolay yöntem eczaneden alınacak hazır gebelik testlerinin yapılmasıdır.

Test eğer pozitif çıkarsa doktorunuza başvurmak en doğru yoldur. Doktorunuz kan testi ile Beta HCG (B-HCG) saptanmasını istemesi ve BHCG’nin pozitif çıkması gebelik lehine bulgulardır.

Adet gecikmesi olan, idrar ve kan testleri pozitif çıkan gebe adaylarına gebeliği kesinleştiricek bir diğer tanı yöntemi de ultrasonografidir. Ultrasonografi ile bebeğin yerleşim yeri, canlı olup olmadığı saptanır.

Hamileliğin ilk belirtileri nelerdir?

Mide bulantısı ve iştah artışı ilk belirtiler olarak algılanmaktadır fakat mide bulantısı erken gebelik bulgusu değildir. Mide bulantısı ancak 2. aydan sonra başlar. Erken dönemde ani duygu değişimleri, ağlama krizleri gibi psikolojik değişiklikler fiziksel değişikliklerden daha sık görülür.

Yorgunluk, bazı yiyeceklere karşı hassasiyet veya düşkünlük, göğüslerde büyüme ve hassasiyet, baş dönmesi görülebilir.

Üstüne görme ne demektir?

Adet gecikmesinden sonra döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesi sırasındaki kanamadır. Gebe adayı gebeliğinin farkında değilse adet kanaması olarak algılayabilir.

Üstüne görme ile adet kanaması arasındaki fark nedir?

En önemli fark kanamanın yoğunluğudur. Üstüne görmede kanama lekelenme tarzındadır, hafif ve düzensizdir. Adet kanaması ise daha uzun sürer  ve miktar olarak fazladır.

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur?

Gebeliğin 6. haftasından itibaren bebeğin kalp atımları ultrasonografide saptanır.

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Gebeliğin 13. haftasında bebeğin cinsiyetini saptamak mümkündür ama %100 doğru tahmin etmek mümkün değildir. Bebeğin cinsiyetine genital tüberkülün bebekle açısına bakılarak karar verilir. Bu da ancak %90 oranında bir doğruluk sağlar. 16. haftada bebeğin cinsiyeti kesin olarak belirlenir. Artık genital tüberkül genital organ şeklini almıştır.

Bunu da Okuyun

ÜÇLÜ VE DÖRTLÜ TARAMA TESTİ NEDİR? NE KADAR DOĞRU SONUÇ VERİR?

Üçlü tarama testi hamile bir kadının kanında bulunan üç maddenin miktarını ölçer: Alfa-fetoprotein (AFP), insan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.