GEBELİKTE TOKSOPLAZMA

gebelik toxoplasmaToksoplazmozis, Toxoplasma gondii’nin neden olduğu kedilerle taşınan bir parazit hastalığıdır. Normal populasyonda herhangi bir hastalık oluşturmaz fakat anneden doğum öncesi fetusa geçmesi ölüme ve kalıcı hasarlara yol açabilir. Gebelik sırasında ilk kez geçiriliyorsa, gebede hiçbir bulgu ve belirti olmadan bebeğe geçebilir ve konjenital toksoplazmosis (körlük, sağırlık, hidrosefali, mental retardasyon) denen durum ortaya çıkar.

Toksoplazma nasıl bulaşır?

Kediler toksoplazmozisin yayılmasında önemli bir rol oynar. Kediler enfekte kemirici, kuş ve diğer küçük hayvanları yiyerek enfekte olurlar  ve parazit dışkılarına geçer.

İyi pişirilmemiş et ürünleri ve kedi dışkısı ile kontamine olmuş sebze ve meyvelerin yenmesi bulaşmaya yol açar.

İnsandan insana bulaş olmaz, sadece anneden bebeğe konjenital geçiş olur.

Gebe olan ve gebe olmayı düşünenler kedi beslemekten vazgeçmeli mi?

Hayır ama bir takım önlemleri almak yeterli olacaktır.

-Mümkünse kedinin yattığı yerin ve yedikleri kapların temizliğini yapmamak veya mecbursa eldiven ile yapmak

-Kediyi çiğ et ile beslememek, kuru besin ve pişmiş et ile beslemek

-Kedi dışkısı ile kontamine olabilecek toprak ile uğraşırken eldiven giymek

Toksoplazma tanısı nasıl konur?

Toksoplazma spesifik antikorların saptanması tanıda ilk sırada yer alır. Ig G ve Ig M antikorlarına bakılarak tanı konmaya çalışır. Ig G pozitifliği enfeksiyonun geçirildiğini gösterir. Ig M negatif ise gebede aktif enfeksiyon olmadığının göstergesidir ancak Ig M pozitif ise sonucu yorumlamak zordur ve Ig G avidite testi yapılmalıdır. Düşük avidite değeri yakın zamanda geçirilmiş bir enfeksiyonun göstergesidir ama gebeliğin sonlandırılması sadece bu değere bakılarak yapılmamalı, doğrulama testleri yapılmalıdır. Yüksek avidite değeri 4 ay içinde akut bir enfeksiyon geçirilmediğini gösterir.

Toksoplazma tedavisi nasıl olur?

Gebelikte toksoplazma tedavisi spiramisin ile olur. Spiramisin risk grubu C olan bir antibiyotiktir. Enfeksiyon saptanır saptanmaz tedaviye başlanmalı ve hamilelik boyunca devam edilmelidir. Enfeksiyonun bebeğe geçip geçmediğini anlamak için amniyosentez ile sıvı alınıp PCR tekniği ile test yapılmalıdır.

Bunu da Okuyun

MEME KANSERİ İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN 23 YANLIŞ

Meme kanseri kadınlarda görülen kanserler arasında birinci sıradadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.