SMEAR TESTİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HERŞEY

pap smear nasıl alınır,pap smear nedir, pap smear testi nasıl yapılır, pap smear testi, pap smear testi sonuçları, pap smear testi nedirPapanicolau testinin kısaltması olan Pap smear (simir) testi rahim ağzı (servikal) kanserinin erken tanısında kullanılan bir testtir. Serviks, rahmin alt kısmında bulunur ve serviks kanseri de burada bulunan hücrelerde gelişir. Serviks vajina ile rahimi birbirine bağlar.  Aynı zamanda  spermin rahim içine geçişini, aylık adet kan akımını ve doğum sırasında bebeğin rahimden çıkışını sağlar . 

Smear testi nedir?

Pap smear anormal hücrelerin tayin edilerek kanser teşhisine yardımcı olacak bir tarama yöntemidir. Bu test serviks hücrelerinin örneklenmesi yoluyla çalışır.

Smear testi kimlere, ne zaman yapılmalıdır?

Kadınların 21 yaşından itibaren  Pap smear testi yaptırmaya başlamaları ve 65 yaşına kadar her 3 yılda bir smear testi, her 5 yılda bir de HPV testi yaptırmaları önerilir.  Histerektomi (rahim ve serviksi ameliyatla alınanlar) ameliyatı yapılanlar ve 65 yaş üstündeki kadınlarda bu testin yapılmasına gerek yoktur.

Adet sırasında pap smear testinin yapılması önerilmez. Yine aynı zamanda  test yapılmadan önce vajinal ilaçların, spermisidlerin (sperm öldürücü) kullanılmaması ve öncesinde 2 gün boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi gereklidir.

Smear testi nasıl yapılır?

Jinekolojik muayene sırasında pap smear alınır. Spekulum denilen bir alet vajina içine yerleştirilir ve bu sayede serviks tam olarak  incelenebilir. Daha sonra  servikal hücre numunesi bir fırça veya spatula cinsi bir alet ile alınarak test için gönderilir.

pap smear nasıl alınır, pap smear nedir ,pap smear testi nasıl yapılır, pap smear testi, pap smear testi sonuçları, pap smear testi nedir
Bir fırça yardımı ile alınan örnek bir lam üzerine yayılarak mikroskopta incelenir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Smear testinin sonuçları nasıl değerlendirilir?

Servikste anormal hücreler mevcut olduğu halde Pap smear testi bazen negatif olabilir; buna yanlış negatif sonuç denir. Yanlış negatif sonucun nedenleri şunlar olabilir:

-Smear testi sırasında yeterli hücrelerin alınamaması
-Anormal hücrelerin düşük miktarda olması
-Smear yapılırken kan ya da enflamatuvar hücrelerin varlığı

Diğer taraftan pozitif Pap smear sonucu her zaman servikal kanser mevcut olduğu anlamına gelmez. Sonuç sadece anormal olabilir. Pozitif bir sonuç alındığında bu sonuç beraberinde biyopsi olsun ya da olmasın kolposkopi ile doğrulanmalıdır. Kolposkopi sırasında, serviks, vulva ve vajina kolposkop adı verilen bir alet ile büyütülerek incelenir ve gerekirse biyopsi alınarak değerlendirilmesi için laboratuvara gönderilir.

Smear testinde şu şekilde sonuçlar görülebilir:

Atipik skuamöz hücreler (ASCUS): 

En sık görülen smear test sonucudur. Hücrelerde değişiklikler mevcuttur. Sıklıkla HPV varlığının göstergesidir.

Skuamöz intraepitelyal lezyon (SIL):

Hücrelerde kanser öncesi olabilecek değişiklikler mevcuttur. HSIL, bu değişikliklerin yüksek derecede olduğunu; LSIL ise düşük derecede olduğunu gösterir. LSIL genellikle kendiliğinde geçebilir fakat HSIL’un kansere ilerleme ihtimali daha yüksektir.

Atipik glanduler hücreler (AGC):

Rahim ağzı, rahim ve diğer kadın üreme organlarında kanser öncesi ve kanser hücrelerinin olabileceğini gösterir. İleri tetkiklerin yapılması gerekir.

Skuamöz hücre kanseri veya adenokarsinom:

Kanser varlığını gösterir ve ileri tetkik yapılması gerekir.

Bunu da Okuyun

LAPAROSKOPİ NEDİR? NE AMAÇLA YAPILIR?

Laparoskopi, karın ve / veya pelvisin içine bakmak için laparoskop olarak adlandırılan küçük bir teleskop ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.