AĞRI KESİCİ KULLANMADAN ÖNCE KENDİNİZE SORMANIZ GEREKEN 3 SORU

agri-kesiciEcza dolaplarımızın en çok ağrı kesici türü ilaçlarla dolu olduğu bir gerçektir. Asprin, asetoaminfen, ibuprofen, naproksen veya benzeri ağrı kesiciler dolaplarımızda en çok yer tutan ağrı kesicilerdir.

Peki bu ilaçları güvenli bir şekilde kullanıp kullanmadığımız hakkında bilgimiz var mı? Çoğumuz ağrı kesicileri en ufak bir ağrıda doktorumuza danışmadan kullanmaktayız. Bu ilaçları kullanmadan önce bilmemiz gereken bazı önemli noktalar mevcuttur ve şu 3 soruyu cevaplamadan ve tabi ki doktorumuza danışmadan bu ilaçları kullanmamalıyız.

1-Başka herhangi bir rahatsızlığınız var mı?

Örneğin bazı non steroidal antiinflamatuar ilaçlar (NSAI) adı altında toplanan ağrı kesiciler sindirim sistemine ağır etkileri vardır ve uzun kullanımda ülser riskini arttırır. Sindirim sistemi rahatsızlığınız mevcutsa bu ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Aynı şekilde böbrek rahatsızlığınız varsa bu ilaçlar böbrek kan akışını azalttıkları için doktorunuzla görüşmeden kullanmamalısınız.

Bir by pass ameliyatı veya kalp krizi geçirdiyseniz,bu ilaçları doktorunuza danışmadan kullanmamalı, ağrı kesici olarak asetaminofeni tercih etmelisiniz fakat bir karaciğer rahatsızlığınız mevcutsa asetaminofen içeren ağrı kesicileri kullanmamalısınız.

2-Kullandığınız başka ilaçlar var mı?

Kullandığınız diğer ilaçlar ağrı kesici kullanımında önemlidir. Örneğin kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, beraberinde NSAI ilaç kullanmanız kanama riskini arttırabilir. Doktorunuzun tavsiyesine de uyarak asetaminofen kullanmanız daha iyi bir seçenek olacaktır. Önemli olan kronik bir hastalıktan dolayı ilaç kullanıyorsanız her zaman için doktorunuzun önerilerini dinlemenizin gerektiğidir.

3-Neden ağrı kesici kullanmak zorundasınız?

Kural olarak en az doz ile en iyi tedaviyi elde etmek hem doktorların hem de hastaların isteğidir. Örneğin yapılan çalışmalarda asetaminofenin baş ağrısı, ağrılar ve osteoartrit tedavisinde oldukça etkili olduğunu gösterilmiştir. Kardiyovasküler ve sindirim sistem yan etkileri daha azdır. Bununla birlikte NSAI ilaçlar kas ağrılarında oldukça etkilidir.

Sonuç olarak her hasta kendi şikayetlerine ve beraberinde sağlık durumuna göre kullanacağı ilacı doktorunun tavsiyelerine göre belirlemelidir. Tıpta önemli bir söz vardır: Hastalık yoktur hasta vardır.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.