VİTİLİGO NEDİR?

vitiligo_hand_2

Vitiligo deri rengini etkileyen bir hastalıktır. Derinin rengini veren hücrelerin (pigmentlerin) hasar görmesidir, melanin üreten hücrelerin ölmesiveya fonksiyonunu yitirmesi sonucu derinin o bölümünün rengini kaybetmesidir, buna depigmentasyon da denir. Vücudun herhangi bir yerini tutabilir. Saçı, ağız içini hatta gözleri bile etkileyebilir. Vitiligo hayatı tehdit eden veya bulaşıcı bir hastalık değildir. Görüntüsü yüzünden kişilerin kendilerini kötü hissetmesine yol açar.

Vitiligo’ya ne sebep olur?

Vitiligo tek bir faktöre bağlı olarak gelişmez. %30 oranında aile hikayesi olanlarda görülür. Bunun dışında lupus, hipertiroidizm, pernisizyöz anemi, romatoid artrit, tip 1 diabet gibi hastalığı bulunanlarda görülebilir. Bazı kişilerde stres, travmatik olaylar vitiligoyu tetikleyebilir. Güneşe maruz kalma da vitiligonun ortaya çıkmasında rol oynayabilir.

Vitiligo’nun belirtileri nelerdir?

Vitiligo’nun ana belirtisi derinin renk kaybı ve cilt üzerindeki beyaz lekelerdir. En sık güneşe maruz kalan yerlerde görülür. Eller, ayak, yüz , dudak, omuz ve göğüs en sık tutulan vücut bölgeleridir.  Vitiligo her yaşta görülebilir ama en sık 20 yaş altında görülür.

Vitiligo tanısı nasıl konur?

Vitiligo tanısı doktorunuz sizden iyi bir hikaye alması ve fiziksel muayene yapması ile konur.  Bunun dışında eğer gerekli görürse küçük bir biyopsi alabilir ve kan testleri için kan vermenizi isteyebilir. Ek olarak bir göz ve kulak burun boğaz doktoruna muayene olmanızı da isteyebilir çünkü vitiligolu hastalarda işitme kayıpları görülebilir ve üveit açısından da göz doktorunuza muayene olmanız gerekebilir.

Vitiligo tedavisi nasıldır?

İlaç tedavisi- Eğer hastalık başlangıç evresindeyse ve depigmentasyon sınırlı ise steroid tedavisine daha iyi cevap alınır. Topikal steroid kremler derinin eski rengine dönmesini genellikle sağlar, tedaviye cevap almak 3 ayı bulabilir.

Fototerapi tedavisi de vitiligoda etkili bir tedavidir. PUVA- adı verilen bu tedavide topikal sürülen kremlere ek olarak UVA ışınları ile tedavi oldukça etkilidir.

Depigmente alanların kozmetik tedavisi –İlaç tedavisi uzun sürdüğü için bu dönem süresince makyaj ile depigmente alanları kapatmak sosyal olarak kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlamaktadır.

Cerrahi- İlaç tedavisi ile cevap alınamayan durumlarda 3 çeşit cerrahi uygulanabilir.

-Deri grefti: Sağlıklı cilt depigmente alana transfer edilir.

-Melanosit transplantı: Melanositler (cilde pigmenti veren hücreler) laboratuarda çoğaltılarak depigmente alana transfer edilir.

-Mikropigmentasyon: Dudak bölgesindeki depigmente alanlar boyalarla pigmentli hale getirilir.

Cerrahi tedavi 3 yıldır ilaç tedavisine cevap alamayan, durumlarında değişiklik olmayan hastalarda uygulanır.

Bunu da Okuyun

NASIR TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Nasır, cildin kendisini sürtünmeye ve basınca karşı korumaya çalışırken gelişen kalın, sertleşmiş cilt katmanlarıdır. 

4 Yorumlar

 1. ayhan ochilova

  Merebalar Anti- HBs 173, 33 cikdı napabilerim ben 3 doza aşı yapdırdım Hepet B ası yapdirdim

  • ayhan ochilova

   mereba Anti-HBs 673, 11 napabileris bu benim kocamda yüksek cıkdı bize yardamçı olun.

   • AntiHbs’nin yüksek çıkması kötü bir durum değil aksine istenen bir durumdur. Endişelenmenize gerek yok. Hepatit B’ye karşı koruyuculuğunuz mevcut.

  • 173 değeri düşük bir değer değil. Koruyuculuğu sağlar, size önerim 3-6 ay sonra tekrar antiHbs değerini ölçtürmeniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.