AYAKLARINIZDAN GELEN SİNYALLERİ DİKKATE ALIN

Ayaklarınızın sürekli üşümesi, tırnaklarda çarpıklık, ayağınızda şişme ve uyuşukluk hissi hastalık belirtisi ve sizin için bir uyarı olabilir. Aşağıdaki yazımız bu bulgulardan herhangi biri ile karşılaştığınızda doktora başvurup başvurmamanız hakkında karar vermenizde yardımcı olacaktır.

1-Ayak üşümesi:

Ayaklarınız her zaman soğuksa bunun nedeni zayıf kan dolaşımı olabilir. Sigara, yüksek tansiyon veya kalp rahatsızlığı ile bağlantılı problemler kan dolaşımını zayıflatabilir.Kontrolsüz şeker hastalığının yol açtığı sinir hasarı da ayağınızı soğuk hissetmenize neden olur. Diğer muhtemel nedenler arasında hipotiroidi ve anemi bulunur.

2-Ayak ağrısı:

Ayaklarınız yorucu bir günün ardından ağrıyorsa bunun sebebi büyük ihtimalle ayakkabılarınızdır. Sonuçta, birçok kadın yüksek topuklu ayakkabıların vediği rahatsızlık sonucu ayak ağrısı çekmektedir. Ancak bu ağrının nedeni ayak kemiğindeki küçük bir çatlak sonucu oluşan stres kırığı yüzünden de olabilir. Özellikle zorlayıcı egzersiz, basketbol, futbol veya mesafe koşusu gibi sporlar sırasında bu kırıklar oluşabilir. Ayrıca, osteoporoz nedeniyle kemiklerin zayıflaması kırık riskini artırır.

3-Ayak parmaklarının morarması:

Raynaud hastalığı, parmakların önce beyaza dönüşmesine, ardından mavimsi mor olmasına, sonra kızarmasına ve tekrar doğal rengine dönmesine neden olabilir. Bunun nedeni vazospazmlar olarak adlandırılan arterlerin aniden daralmasıdır. Stres ya da sıcaklık değişiklikleri vazospazmları tetikleyebilir.

4-Topuk ağrısı:

Topuk ağrısının en yaygın nedeni plantar fasiit adı verilen topuk kemiğine bağlanan uzun bağın(ligament) iltihabıdır. Ayağa kalktığınızda ve ayağınıza baskı uyguladığınızda acı  keskinleşebilir. Artrit, aşırı egzersiz ve uygun olmayan ayakkabı giyme de topuk ağrısına neden olabilir. Daha az yaygın nedenler arasında topuğun alt kısmında bir kemik çıkıntısı, bir kemik enfeksiyonu, tümör veya kırık olabilir.

5-Ayak sürüme:

Bazen bir sorunun ilk işareti, yürüme şeklindeki değişikliktir. Nedeni periferik sinir hasarıyla ortaya çıkan ayaklarınızdaki normal hissin yavaş yavaş kaybı olabilir. Bu vakaların yaklaşık %30’u şeker hastalığına bağlıdır. Sinir hasarı da enfeksiyon, vitamin eksikliği ve alkolizm kaynaklı olabilir. Ayak sürüklemenin olası diğer nedenleri arasında beyin, omurilik veya kaslarla ilgili sorunlar bulunur.

6-Çomak parmak:

Çomak parmak, tırnakların üst kısmının daha yuvarlak ve aşağıya doğru eğrilmesi, parmakların şeklinin değişmesi durumudur. Akciğer hastalığı en sık görülen nedendir, ancak kalp hastalığı, karaciğer ve sindirim bozuklukları veya bazı enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir.

7-Ayakların şişmesi:

Genellikle hamilelerde uzun süreli ayakta kalmaya bağlı geçici bir rahatsızlıktır. Buna karşılık, ayakların sürekli şiş kalması ciddi bir tıbbi durum belirtisi olabilir. Nedeni zayıf dolaşım, lenfatik sistemle ilgili bir problem veya kan pıhtısı olabilir. Böbrek rahatsızlığı veya tiroit bezinin iyi çalışmaması da şişmeye neden olabilir.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.