VÜCUDUMUZ HAKKINDA İLGİNÇ 8 BİLGİ

1-El tırnaklarınız ayak tırnaklarınızdan daha hızlı uzar.

El tırnaklarınız genellikle ayak tırnaklarından (ayda 1 mm) üç kat daha hızlı büyürler. Yaptırdığınız pedikürünüzün manikürünüzden daha uzun sürmesinin nedeni de budur.

 

 

 

2-Hapşurma, solunum yollarımızda ve ağzımızın, burnumuzun içindeki yabancı maddeleri temizleme yoludur. İnsanlar saatte 100 kilometre hızla hapşurur ve saatte 80 kilometre hızla öksürürler.

 

 

 

 

 

 

3-Dilimizde 10.000 adet tat tomurcuğu hücresi vardır. Ancak 60 yaşından sonra bu sayı azalmaya başlar. Tatlı ve tuzlu tatlar kısa süre kalıcıdır, genellikle acı ve ekşi daha uzun kalıcıdır. Ayrıca sigara içmek zamanla damak tadını öldürür.

 

 

 

4- Saçlarımız, yılda 10 cm’den fazla (ortalama 0.3 mm / gün) uzar. Bu günde ortalama 0.3 mm’dir. İnsan saçının uzaması ve dökülmesi mevsimlik ya da döngüsel değildir.  Her gün saçlarımız dökülür ve yerine yenileri gelir.

 

 

 

5-60 yaşınıza geldiğinizde, göz bebekleriniz 20 yaşındaki boyutlarının yaklaşık üçte biri kadardır. Bu da, gözlerinizin karanlığa veya parlak ışığa uyum sağlamasının daha uzun sürmesine neden olabilir. Ayrıca yaşlandıkça göz beyazlarınız (sklera) giderek daha sarımtrak olabilir.

 

 

6-Vücudumuzun en küçük kemiği kulak zarının arkasında bulunan  üzengi (stapes) kemiğidir ve sadece 2,5 mm ile 3,3 mm büyüklüğündedir.  Ayrıca vücudun en küçük kası da kulakta bulunur. Stapedius adı verilen bu kas ses, iç kulağa yayılırken, stapes kemiğini sabit tutmaya yardımcı olur.

Öte yandan, vücudun en büyük ve en uzun kemiği femur adı verilen kalça kemiğidir.

 

7-Vücudumuzun %60’ı sudur.  Bu oran vücut bölgelerine göre değişir. Örneğin  beynimizin % 70’i , akciğerlerimizin % 90’ı ve vücut yağının sadece % 10’u sudur.

 

 

 

 

8-Derimiz en bir organ gibi görünmese de vücudumuzun en geniş organıdır. 150 kiloluk bir yetişkin adamın cildi yaklaşık 9 kilo ağırlığındadır. Göz kapağındaki deri tabakası vücudun en ince,ayak tabanındaki deri tabakası en kalınıdır.

 

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.