BU ŞİKAYETLERİNİZ VARSA SİZ DE REFLÜ OLABİLİR!

 reflü belirtileri,reflü tedavisi, reflü ilaçları, gastrit reflü diyeti, reflü nedir ,ülser, mide yanmasıKısaca reflü olarak adlandırılan gastroözafageal reflü mide içeriğinin yemek borusuna (özafagus) geçmesi anlamına gelir. Reflüye neden olarak bir çok etken bulunabilir, bunlardan bazıları yemek borusunun alt sfinkterinin (kas tabakası) zayıflığı, mide fıtığı gibi rahatsızlıklardır.

Aşağıdaki bulgu ve belirtilerden bazıları mevcutsa sizde de reflü olabilir ve doktorunuz bu rahatsızlığın tanısına yönelik testler yapacaktır.

1-Göğüste yanma:

Tipik olarak mide içeriğinin yemek borusuna doğru kaçması göğüs bölgesinde yanma şikayetlerine neden olur.Uzun süreli ve ciddi olabilir, hatta bazen kalp kişi kalp krizi geçirdiğini zannedebilir.

2-Boğaz ağrısı ve kronik öksürük:

Midenin asit içeriği boğaz gölgesini tahriş edebilir ve sonuçta boğazda yanma, ağrı şikayetlerine neden olabilir.  Aynı zamanda bu tahriş kronik bir şekilde öksürüğe neden olabilir.

3-Ses kısıklığı:

Mide içeriği larenksteki ses tellerini de tahriş eder ve bu tahriş seste kırılmalara, çatallaşmalara ve kısıklığa neden olabilir.

4-Fazla miktarda tükürük salgılama:

Asit nitelikli mide içeriği özafagusu tahriş ettikçe nörolojik bir refleks olarak fazla miktarda tükürük salgılanmasına neden olur.

5-Yutma zorluğu:

Özafagusa sürekli mide içeriğinin kaçışı zamanla yara dokusunun oluşmasına neden olabilir, bu da yiyeceklerin geçişinde zorluğa neden olabilir. Disfaji olarak adlandırılan bu şikayetler zamanında tedavi edilmezse kanser öncüsü bir durum olan ve Barret özfagusu adı verilen hastalığa neden olabilir.

6-Hırıltılı soluma:

Wheezing adı verilen bu durum asit içeriğin larenkse doğru kaçışı ile nefes alıp verirken hırıltılı bir soluma sesi duyulabilir.

REFLÜDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN GIDALAR

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.