ÇİN LOKANTASI SENDROMUNU DUYDUNUZ MU?

 

cin-lokantasiÇin lokantası sendromu bazı insanlarda Çin lokantalarında yemek yedikten sonra bir takım belirtilerin görülmesi durumudur ve bundan monosodyum glutamat (MSG) adı verilen bir katkı maddesi sorumlu tutulmaktadır. MSG’nin kanıtlanmış bilimsel bir veri olmamasına rağmen bu belirtilere yol açtığı düşünüldüğünden birçok Çin lokantası reklamlarında menülerinde MSG bulunmadığını belirtmektedir.

Peki MSG nedir?

MSG glutamata benzeyen ve yiyeceklerin daha lezzetli olması için eklenen bir katkı maddesidir.

Çin Lokantası Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Genellikle lokantada yemek yendikten 2 saat sonra belirtiler ortaya çıkmaya başlar, 1-2 saat ile 1 -2 gün arasında sürebilir. En yaygın belirtiler:

-Baş ağrısı

-Terleme

-Ciltte kızarmalar

-Ağız ve boğazda uyuşma ve yanma

Bulantı

-Yorgunluk

-Nadiren hayatı tehdit edici çok ciddi alerjik reaksiyonlar görülebilir.

Ciddi belirtileri arasında göğüs ağrısı, hızlı ve anormal kalp atışı, nefes almada zorluk, yüz ve boğazda şişkinlik görülür.

Çin Lokantası Sendromu Tedavisi Nasıldır?

Sık görülen bulgulara yönelik olarak genellikle herhangi bir tedavi uygulanmaz. Belirtiler kendiliğinden geçer.  Baş ağrısına karşı ağrı kesici alınması ve bol miktarda su içilmesi MSG’nin vücuttan atılmasını sağlar.

Ciddi belirtilere yönelik olarak bulguların tedavisinde antihistaminik ilaçlar kullanılır.

Daha önce Çin lokantasında yenen bir yemekten sonra bu tür bulgularla karşılaşmışsanız tekrar Çin lokantasında yemek yememenizde ve MSG’ye karşı alerjik olduğunuzu düşünüyorsanız doktorunuzun veya diyetisyeninizin  glutamat içeren yiyecekleri diyetinizden çıkarmasında fayda vardır.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.