DÜŞÜK TANSİYON (HİPOTANSİYON) BELİRTİLERİ VE NEDENLERİ NELERDİR?

Kan basıncı vücudun hayati belirtilerinden biridir. Kalp kası kasılması ve gevşemesi sırasında kan damarı duvarlarında uygulanan kuvveti temsil eder.

Kan basıncı, kalpten kan taşıyan damarlardaki (arterler) basınçtır. Arterlerin kan akışına tepki vermesi kan basıncı belirlenir.

Kan Basıncı Nasıl Belirlenir?

Çeşitli faktörler tansiyonu etkiler. Kan hacmi ve kan damar duvarlarının davranışı kan basıncının iki önemli belirleyicisidir. Her kalp atışıyla pompalanan daha fazla kan, daha yüksek kan basıncı anlamına gelir.

Kan akışına direnen sert veya dar arter duvarlarının varlığı da kan basıncını arttırır. Daha düşük kan hacmi, açık ve esnek arterler kan basıncını düşürür.

Vücut Normal Kan Basıncını Nasıl Korur?

Baroreseptörler, kan basıncını düzenleyen kalbe yakın arterlerde küçük sinir hücreleridir. Baroreseptörler, gerektiğinde kan basıncını arttırmak, azaltmak veya korumak için böbrekler, arterler, damarlar ve kalp ile iletişim kurar. Baroreseptörlerin işlevi, vücudun organ ve dokularına yeterli kanın ulaşmasını sağlamaktır.

Eğer kan basıncı çok düşük olursa, baroreseptörler kalbe daha hızlı atmaları ve dakika başına daha fazla kan pompalaması için sinyaller gönderirler. Sonuç kan akışı artar ve tansiyon yükselir.

Kan basıncı çok yükselirse, baroreseptörler venlere (toplardamarlara) daha fazla kanı genişletip saklamak ve kalbe daha az kan vermek için talimat veren sinyaller gönderir. Sonuç kan akışının azalması ve kan basıncının azalmasıdır. Tersi durumda, damarlar daralabilir, kalbe daha fazla kan pompalanır ve kan basıncını artar.

Baroreseptörler, kan basıncı çok yüksek veya çok düşük olduğunda, daha uygun bir seviyeye getirmek için doğrudan arterlerle iletişim kurarlar.

Baroreseptörler, kan basıncını yükseltmeye yardımcı olmak için atardamarlara daralmasını söyler. Baroreseptörler, kan basıncı çok yüksek olduğunda da tansiyonun azalmasına yardımcı olmak için atardamarlarıın gevşemesini söylerler.

şük Kan Basıncı Sağğınız İçin Kötü mü?

Düşük kan basıncı olan kişilerin, kalp hastalığı, inme ve böbrek hastalığı gibi daha hastalıklara yakalanma riski daha düşüktür.

Düzenli egzersiz yapan kişiler, sporcular, sigara içmeyenler ve optimal vücut ağırlığını koruyan kişilerde kan basıncı düşük olabilir. Düşük kan basıncı, organ ve dokulara zarar verebilecek semptomlara neden olmadığı sürece çok kötü bir şey değildir.

şük Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Normal kan basıncının 90/60 mmHg’ın altında olması durumuna hipotansiyon (düşük tansiyon) denir.

Düşük kan basıncı, arter duvarlarındaki gerilimi azaltan veya kan hacmini azaltan koşullar tarafından tetiklenebilir.

Dehidratasyon(susuzluk) ve kanama, kan hacmini azaltan iki durum örneğidir.

Kalp tarafından pompalanan kan miktarını azaltan koşullar – örneğin kardiyomiyopati ve kalp krizi gibi – düşük kan basıncı ile ilişkili olabilir.

Spinal kord yaralanmaları ve bazı ilaçlardan kaynaklanan yan etkiler kan basıncını da düşürebilir.

Hipotansiyonu nörolojik nedenler ve nörolojik olmayan nedenler olarak ikiye ayırabiliriz.

 1-Nörolojik nedenler:

Yeterli kan basıncını korumak için merkezi sinir sisteminin uygun şekilde çalışması gereklidir.

Vagus siniri ve vücudun adrenalin sistemi kan basıncını etkilemek için birlikte çalışır. Vagus siniri aşırı stimüle edildiğinde, damarlar genişler, kalbe yetersiz kan verilir ve tansiyon düşebilir.

Vasovagal senkop, vagus siniri aşırı uyarıldığında ortaya çıkan bir bayılma tipidir. Vasovagal senkop, ağrıya duyarlı olan veya kan görmeye dayanamayanlarda görülebilir. Bu olgularda vagus siniri aşırı uyarılır ve bayılma olur.

Vazovagal senkop nedir? Neden olur? Aşağıdaki yazımızda okuyabilirsiniz.

VAZOVAGAL SENKOP NEDİR? NEDEN OLUR?

2-Nörolojik olmayan nedenler:

Diyare, kusma veya kanamadan kaynaklanan dehidratasyon dahil olmak üzere sıvı kaybına neden olan her şey düşük tansiyona neden olabilir. Adrenal bez disfonksiyonu, hamilelik ve kan kaybı da tansiyonu düşürebilir.

İlaçlar da düşük kan basıncına neden olabilir. Hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar dışındaki bazı ilaçlar da kan basıncını düşürebilir. Bunlar amitriptilin (Elavil) gibi trisiklik antidepresanlar , levodopa-karbidopa (Sinemet) gibi Parkinson ilaçları ve Sildenafil (Viagra), gibi erektil disfonksiyon ilaçlarıdır.

Narkotik ağrı kesici ilaçlar ve alkol de kan basıncını düşürür.

Tansiyon ilaçları hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

TANSİYON İLAÇLARI NELERDİR?

Düşük Tansiyon Nasıl Tedavi Edilir?

Düşük tansiyonu şikayeti olan ve tansiyon düşüklüğü saptanmış kişiler bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Düşük tansiyon herhangi bir semptom göstermese bile kişi bir dahiliye uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Düşük tansiyon tedavisi, nedene bağlı olarak değişir. Hasta zaten yüksek tansiyon tedavisi için ilaç alıyorsa, ilacın dozunun ayarlanması gerekebilir.

İshal veya kusma nedeniyle sıvı kaybı kan basıncında düşüşe neden oluyorsa, kan basıncını normale döndürmek için damardan (intravenöz) sıvı verilerek hastanın semptomları düzeltilebilir.

Bunu da Okuyun

KARPAL TÜNEL SENDROMUNU ÖNLEMEK İÇİN YAPMANIZ GEREKEN 8 ŞEY

Karpal tünel sendromu medyan sinirdeki baskıdan kaynaklanır. Median sinir el bileğinizden kemik ve ligamandan oluşan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.