DÜŞÜK TANSİYON NEDEN OLUR?

tansiyon

Düşük tansiyon kan basıncının normalden daha düşük olma durumudur ve hipotansiyon olarak adlandırılır. Normal kan basıncı 120/80 mmHg ile 140/90 mmHg arasında olan kan basıncıdır.Kan basıncı 90/60 mmHg’nın altında olduğu durumlarda düşük kan basıncından bahsedilir.

Düşük kan basıncı neden olur?

Çeşitli nedenlerden dolayı hipotansiyon görülebilir, bunlardan bazıları anlık kan basıncı düşüklüğü olabileceği gibi bazı durumlarda da kronik bir hastalıktan kaynaklı olabilir.

İşte düşük kan basıncına neden olan belli başlı durumlar:

-Dehidratasyon: Sıvı kaybına neden olan aktivite veya egzersizler, vücuda giren sıvının çıkan sıvıdan çok olması düşük tansiyona neden olabilir.

-Kanama: Hafif ya da ciddi kanamalar kan basıncında düşüklüğe neden olur. Örneğin cerrahi operasyonlar sonrası, travma ya da gastrointestinal anormallikler sonrası olan kanamalarda kan basıncı düşüklüğü görülebilir.

-Bazı ilaçlar: Yüksek kan basıncını düşürmek için kullanılan ilaçlar, antidepresanlar ve prostat bezi problemlerinde kullanılan ilaçlar hipotansiyona neden olabilir.

-Nörolojik bozukluklar: Sinir sisteminin otonom sinir sistemi ismi verilen bölgesini ilgilendiren rahatsızlıklarda düşük kan basıncı görülebilir.

-Hormonal düzensizlikler: Hormon düzeylerini etkileyen hastalıklar hipotansiyona neden olabilir. Örneğin böbrek üstü bezlerini ilgilendiren, su ve tuz dengesinde bozukluğa neden Addison hastalığında hipotansiyon görülür.

-Septik şok: Kanda bakteri enfeksiyonunun gelişmesi kan basıncında düşüklüğe ve sonucunda şok gelişmesine neden olabilir.

-Alerjik reaksiyonlar: Anaflaksi adı verilen ve kişinin herhangi bir yiyecek, ilaç veya zehire karşı aşırı derecede alerjik reaksiyon göstermesi durumunda kan basıncında düşüklük görülür.

-Besinsel eksiklikler:  B12 ve folik asit gibi gerekli bazı vitaminlerin eksikliği anemiye neden olarak hipotansiyona neden olabilir.

-Kalp problemleri: Kanın etkin olarak vücuda pompalanmasını engelleyen her hangi bir kalp rahatsızlığı kan basıncında düşüklüğe neden olabilir.

-Gebelik: Gebeliğin ilk bir kaç haftasında bazı gebelerde kan basıncında düşüklük görülebilir.

Düşük tansiyonun bulgu ve belirtileri nelerdir?

-Baş dönmesi ve bayılma hissi

-Konsantrasyon kaybı

-Bulantı

-Görmede bulanıklık

-Halsizlik, yorgunluk

-Soğuk ve soluk cilt

-Hızlı ve yüzeyel nefes alıp verme gibi bulgu ve belirtiler görülebilir.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.