GLİOBLASTOMA NEDİR?

Glioblastoma beyinde veya omurilikte ortaya çıkabilen agresif bir kanser türüdür. Glioblastoma, sinir hücrelerini destekleyen astrositler olarak adlandırılan hücrelerden kaynağını alır.

Yetişkinler arasında görülen en yaygın malign beyin tümörü türüdür. Genellikle çok agresif, yani hızlı büyüyebilen ve hızla yayılabilen bir tümör türüdür.

 

 

Glioblastoma belirtileri nelerdir?

Glioblastomlar hızla büyürler, beynin üzerindeki baskı genellikle ilk belirtilere neden olur.

Tümörün bulunduğu bölgeye bağlı olarak, aşağıdakilere neden olabilir:

♦Sürekli baş ağrısı

♦Nöbet geçirme

♦Kusma

♦El veya ayaklarda uyuşma

♦Ruh hali veya kişilik değişiklikleri

♦Çift veya bulanık görüş

♦Konuşmada zorluk

Glioblastoma tanısı nasıl konur?

Glioblastoma tanısında özel bir laboratuar testi yoktur. Tanı için beyin görüntüleme çalışmaları gereklidir, bunlar arasında aşağıdakiler bulunur:

Bilgisayarlı tomografi

Manyetik rezonans görüntüleme, kontrastlı ve kontrastsız

Pozitron emisyon tomografi

Beyin anjiyografisi gerekli değildir.

Diğer tanı yöntemleri şunlar olabilir:

♦Elektroensefalografi: Glioblastoma’ya özgü bulgular gözlenmez fakat tanıda yardımcı olabilir.

♦Lomber ponksiyon (genellikle kontrendikedir ancak bazen lenfomanın ortadan kaldırılması için gerekebilir)Beyin omurilik sıvısı çalışmaları glioblastoma tanısını kolaylaştırmaz.

Glioblastoma tedavisi nasıl yapılır? 

Tamamen iyileştirici bir tedavi mevcut değildir.

Standart tedavi aşağıdakilerden oluşur:

Maksimum güvenli cerrahi rezeksiyon, radyoterapi ve temozolomid ile birlikte adjuvan kemoterapi tedavisi

70 yaşından büyük hastalarda radyasyon veya temozolomid kullanılarak uygulanan daha az agresif  tedavi uygulanır.

Temozolomid yan etkileri nelerdir?

Mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, ağız yaraları, tat değişiklikleri, kabızlık, yorgunluk, baş dönmesi, uyku bozukluğu veya baş ağrısı olabilir. Mide bulantısı ve kusma şiddetli olabilir.

Tümör alanlarının tedavisi:

Tümör hücrelerinin çoğalma kabiliyetini bozmak için bir elektrik alanı kullanır. Saçlı deriye yapışkan pedler konur. Pedler, elektrik üreten taşınabilir bir aygıta bağlıdır. Kemoterapi ile kombine edilir ve radyoterapi sonrası tavsiye edilebilir.

Bevacizumab (Avastin), glioblastoma hücrelerinin vücuda yeni kan damarları oluşturmasına ve kan ve besin maddelerini kanser hücrelerine iletmesine neden olan sinyalleri hedefler. Glioblastomun tekrarlaması veya diğer tedavilere yanıt vermemesi halinde bevacizumab bir seçenek olabilir.

Stereotaktik radyocerrahi geleneksel anlamda cerrahi değildir. Bunun yerine, radyocerrahi, çok küçük bir alanda tümör hücrelerini öldürmek için odaklanmış bir radyasyon tedavisidir. Tümör hücrelerini öldürmek için çok büyük miktarda radyasyon kullanılmaktadır. 

Radyocerrahi alanında, Gamma Knife veya Cyberknife gibi beyin tümörlerini tedavi etmek için kullanılan farklı teknoloji türleri vardır.

Glioblastomada yaşam süresi ne kadardır?

Son 25 yılda glioblastoma tedavisinde mütevazı gelişmeler yaşanmıştır fakat tedavi edilmeyen glioblastomalı hastalar yaklaşık 3 ay içinde ölürler.  

Cerrahi rezeksiyon, radyoterapi ve kemoterapi de dahil olmak üzere tedavi edilen hastaların ortalama sağkalımı yaklaşık 12 aydır. Hastaların % 25’inden azı 2 yıla kadar ve % 10’un altında kalan hastalar da 5 yıl yaşayabilir.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.