GLİSEMİK İNDEKS NE İŞE YARAR?

glisemikGlisemik indeks Dr. David Jenkins tarafından geliştirilen karbonhidratların kandaki şeker düzeyine etkilerini ölçen bir indekstir.
Glisemik indeks besinler için 0 ile 100 arasında bir ölçeklendirme yapar. Kan şeker düzeyini daha çabuk yükselten besinler daha yüksek glisemik indekse sahiptir.

Hangi besinler yüksek, hangileri düşük glisemik indekse sahiptir?

Yüksek glisemik indekse sahip besinler 70 ve üzerinde glisemik indekse sahiptir. Bunlara örnek olarak beyaz ekmek, patates, beyaz pirinç, muz, karpuz, mısır cipsi gösterilebilir.

55’in altı düşük glisemik indeks olarak kabul edilir. Düşük glisemik indekse sahip besinler ve içecekler ise yağsız süt, kuru fasulye, barbunya, nohut, makarna, kepekli ekmek, havuç ve portakal gösterilebilir.

56 ile 69 arası ise orta glisemik indeks olarak kabul edilir. Esmer pirinç, çavdar ekmeği, beyaz şeker, şeker kamışı bu gruba örnek olarak verilebilir.

Glisemik indeksi düşük besinler daha uzun süre tok hissetmemizi sağlar.

Yüksek glisemik indeksli besinler ise hızla insülin düzeyini arttırır ve kan şekerinin ani düşmesine neden olur. Kan şekerinin hızlıca düşmesi kişinin besin almasına rağmen kendisini aç hissetmesine yol açar.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.