KARACİĞER YAĞLANMASINI ÖNLENMENİN 5 YOLU

Karaciğer yağlanması sirozdan kalp hastalıklarına kadar bir çok rahatsızlığa zemin hazırlayan bir sağlık sorunudur. Oysa günlük hayatımızda yapacağımız bir takım değişiklikler ve alacağımız önlemlerle karaciğer yağlanmasının önüne geçebiliriz.

İşte karaciğer yağlanmasını engellemek için yapmanız gerekenler:

egzersiz1-Düzenli egzersiz yapmalısınız.

Haftada 3-4 gün günde en az yarım saat yapacağınız düzenli spor ya da egzersiz karaciğer yağlanmasını azaltır. Spor sayesinde hem kan dolaşımınız artar, hem de insülin direnciniz azalır. Bu sayede karaciğer ve karın  çevrenizdeki yağ miktarı azalır.

 

sebze2-Beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Düzenli ve sağlıklı beslenme karaciğer yağlanmasının önemli ölçüde azalmasını sağlar. Beyaz ekmek, beyaz pirinç, fast food yiyecekler, gazlı içecekler, kızartılmış gıdalar, şekerli yiyecekler karaciğer yağlanmasına neden olur. Eğer  karaciğerinizde  yağlanma varsa lifli gıdaları tüketmeli, düşük yağ oranı ve kalorisi az gıdalara yönelmelisiniz. Ayrıca kilonuza dikkat etmeli ve fazla kilolarınızı vermelisiniz. Sebze ağırlıklı beslenmeli , C ve E vitamini içeren besinler tüketmelisiniz. Domates, brokoli, pancar, lahana, sarımsak, tam tahıl ekmeği, baklagiller karaciğerinize dost gıdalardır.

alkol3-Alkol kullanmamalısınız.

Karaciğere en çok zarar  veren unsurlardan biri alkoldür. Alkol karaciğer hücrelerine hasara uğratarak siroza kadar gidebilen rahatsızlıklara neden olur. Karaciğer yağlanmanız varsa öncelikle alkolü bırakmalısınız.

 

kolesterol4-Gereksiz ve aşırı ilaç kullanmamalısınız.

Bazı ilaçlar karaciğerde yağlanma yapabilir. Hemen ilaçlara sarılmadan önce hayat tarzınızda yapacağınız değişiklerle sağlığınızı koruyabilirsiniz.

 

 

kolesterol5-Kolesterol düzeyinize ve şekerinize dikkat etmelisiniz.

Kolesterolünüz ve şekerinizin yüksek olması karaciğer sağlığınız için çok önemlidir. Karaciğer yağlanmasını önlemek için kolesterol ve kan şeker düzeyinizi normal seviyelerde tutmanız gerekir.

 

 

Karaciğer yağlanması önlemenin 5 yolunu öğrenmek için aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

Yüksek kolesterolün 7 nedenini öğrenmek için tıklayınız. 

Şekerin neden düşmanımız olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

Şeker hastalığını önleme yollarını öğrenmek için tıklayınız.

Bu yazının faydalı olduğunu düşünüyor musunuz?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.