KARL LANDSTEİNER NEDEN DOODLE OLDU?

kan grubu öğrenme,kan grubu hesaplama, kan grubu nasıl yazılır, kan grubuna göre beslenme, kan grubu uyumu, kan uyuşmazlığı, kan grubu diyeti, kan grubu nedirKarl Lansteiner 14 haziran 1868′ de Viyana’da doğdu. Babası iyi bir gazeteci ve aynı zamanda hukuk doktoruydu. Karl 6 yaşında babasını kaybetti. Annesi tarafından büyütülen Karl tıp fakültesini bitirdi. 23 yaşında tıp fakültesini bitiren Karl zamanın ünlü bilim insanlarının yanında dünyayı gezmeye başladı ve çoğu zaman araştırmaya sevdalı olduğu için iş bulamadı. Otopsi yaparak yaşamını devam ettirmeye çalıştı. Araştırmaya olan merakı sayesinde laboratuvarlara yolu düşen Karl insan kanını araştırmaya yöneldi. Kan transfüzyonu (bir başka kişiden kan alınıp diğerine verilmesi) yapılan bazı hastaların iyileştiğini bazılarının ise iyi olmadığını veya öldüğünü gördü.

1901 yılında Karl Landsteiner A,B ve O kan gruplarını keşfederek farklı kan gruplarının varlığını ortaya koydu ve ölümcül reaksiyonların buna bağlı olduğunu kanıtladı.

Landsteiner aynı zamanda melankolik deha olarak bilinirdi çünkü kendisi oldukça üzgün ve depresif bir kişiliğe sahipti.

Tüm bilimsel kariyeri boyunca 346 makale yazan Landsteiner hematoloji(kan bilimi) ve immünolojinin(bağışıklık bilimi) babası olarak bilinir. Ayrıca polio(çocuk felci) ve alerji üzerine çalışmalar yapmıştır.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.