FDA YENİ BİR KİLO VERME CİHAZINA ONAY VERDİ

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, FDA (Food and Drug Administration) obez hastaların tedavisinde kullanılmak üzere üretilen yeni bir cihaza onay verdi.  AspireAssist adı verilen ve ameliyatla mideye yerleştirilen bir tüp yardımıyla her yemekten sonra mide içeriğinin bir kısmını boşaltılarak obez hastaların kilo vermesi amaçlanıyor.

Cihazın 22 yaş ve üzerinde kilo vermeyi başaramayan, vücut kitle indeksi 35-55 arasındaki obez hastalarda kullanılması öneriliyor. Ayrıca cihazın yeme bozuklukları olanlarda ve orta düzeyde şişmanlarda kısa süreli kullanılmaması da özellikle FDA tarafından belirtilmekte.

AspireAssist cihazında öncelikle karından bir boru mideye yerleştirilmekte ve karnın ön yüzüne bir valf bağlantısı sağlanmakta. Her yemekten 20-30 dakika sonra kişi bağlantının kapağını açarak mide içeriğinin dışarıya bir kaba akmasını sağlamakta.

Bu işlem yaklaşık 5 -10 dakika sürmekte ve FDA bu yöntemle  gıdalarla alınan kalorinin yaklaşık %30’nun yakılmasının sağlandığını belirtmektedir.

AspireAssist cihazı kullanılan 111 obez hastada bir yıl sonra toplam vücut ağırlığının %12’sinin kaybedildiği gözlendi. Bu oran 60 kontrol hastasında %4’dü.

AspireAssist cihazının yan etkileri olarak hazımsızlık, bulantı, kusma, kabızlık veya ishal görülebileceği de belirtilmektedir.

                                                              AspireAssist cihazı  

aspire-assistaspireassist

Bunu da Okuyun

LİKOPEN NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

Likopen, domates, karpuz, papaya, kırmızı greyfurt ve guava gibi kırmızı renkli meyve ve sebzelerde bulunan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.