KİLO VERMEDE BAŞARIYA ULAŞMANIN 6 STRATEJİK YOLU

kiloYüzlerce gelip geçici diyet ve kilo verme programları size hep çok çabuk ve kolayca kilo vermeyi vaat eder. Oysaki başarılı bir kilo vermenin temeli sağlıklı, egzersizle birleştirilmiş kalori kontrollü bir diyete dayanmaktadır. Başarılı ve uzun süreçli kilo verebilmek için yaşam tarzınızda ve sağlık alışkanlıklarınızda kalıcı değişiklikler yapmak zorunda olduğunuzu bilmenizde fayda var. Bu değişiklikleri nasıl yapacağınızı aşağıdaki 6 yolu takip ederek öğrenebilirsiniz:

1-Kesin olarak kararınızı verin ve bunu bir sadakat, bağlılık olarak düşünün.

Kalıcı olarak kilo verme zahmetli ve zaman alıcı bir süreçtir ve tüm yaşamınız boyunca aldığınız bir karardır. Kesin olarak bu karara hazır olduğunuzdan emin olun. Alışkanlıklarınızı değiştirmek fiziksel ve ruhsal olarak enerjinizi tüketecektir. Buna hazırlıklı olun. Hayatınızdaki finansal veya duygusal streslerin diyet planlarınızı etkilemeyeceğinden emin olun. Kararınızı verdiğinizde bir gün belirleyin ve başlayın.

2-Kendinize içsel bir motivasyon bulun.

Hiç kimse sizin kilo vermenizi sağlayamaz. Bu diyeti ve hayatınızdaki değişiklikleri kendinizi mutlu etmek için yaptığınızı unutmayın. Motive ve amacınıza odaklanmış olarak kalmanız için önemli olan şeylerin listesini yapın. Bu bir sahil tatili de olabilir, sizin daha tüm hayatınız boyunca daha sağlıklı olacağınız da.

3-Kendinize gerçekçi hedefler koyun.

Gerçekçi kilo verme hedeflerinizin olması gerektiği çok açıktır fakat gerçekçi hedeflerin ne olduğunu biliyor musunuz? Uzun süreçte haftada 0.5-1 kilogram arasında kilo vermek en iyi hedef olmalıdır. Bunun için de düşük kalorili bir diyet ve düzenli egzersizle, günde tükettiğinizden 500-1000 kalori daha fazla yakmanız gerekmektedir.

4-Sağlıklı yiyeceklerle ağız tadınızı bozmadan kilo verin.

Kilo verme vücuda giren toplam kalori miktarını azaltmaktan geçer fakat bunu yaparken bu ağız tadınızdan, yemek yeme keyfinizden vazgeçmek anlamına gelmemelidir. Kalori azaltmanın bir yolu meyve, sebze ve tahıl ağırlıklı beslenmektir. Özellikle gününüze sağlıklı bir kahvaltı ile başlayın, 3-4 öğün meyve ve sebze, tam tahıl ürünleri ve zeytinyağı veya fındık yağı ağırlıklı beslenin. Şekeri kesin ve et porsiyonunuzu azaltın.

5-Aktif kalın.

Egzersiz sadece diyet ile azalttığınız kaloriyi yakmanıza yardımcı olacaktır. Egzersiz olmadan diyet eksik kalacaktır. Bunun yanında egzersiz kardiyovasküler sisteminizin güçlenmesinde ve kan basıncınızın düşmesinde yardımcı olacaktır. Ne kadar kalori yaktığınız yaptığınız egzersizin süresi, sıklığı ve yoğunluğuna bağlıdır. İstikrarlı olarak yapacağınız egzersiz kilo vermenizde yardımcı olacaktır. Günlük hayatınızda asansör yerine merdivenleri kullanmanız, otoparkta en uzak yere park edip gideceğiniz yere yürümeniz de yaptığınız egzersizlere ek olarak kilo vermenizde etkili olacaktır.

6-Bakış açınızı değiştirin.

Uzun süreçli başarılı kilo vermek istiyorsanız sadece birkaç hafta ya da aylar boyunca sağlıklı diyet ve egzersiz yapmak yeterli olmayacaktır. Bu davranışların yaşam şeklinizin olması önemlidir. Hayatınızı değiştirdiğinizi unutmayın ve bu çok kısa zamanda olmayacaktır. Yeni yaşam şeklinize sıkıca sarılın, sonuçları uğraştığınıza değecektir.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.